MedyaFaresi MedyaFaresi

İbadet yeri camidir! AKP'li vekilden Erdoğan'ı kızdıran teklif!

Başbakan Erdoğan'ın AKP'li vekillerle kahvaltısında gündem sürpriz şekilde Aleviler ve cemevi konusuna odaklandı. Bakın Erdoğan, neye sinirlendi..

Eklenme: 21 Şubat 2013 18:59 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 13:28

NTV’den Ercan Gürses’in haberine göre AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga "Devletin cemevlerini ibadet yeri olarak tanımasını" istedi. Başbakan Erdoğan’sa "İslam’da ibadet yeri camidir. Cemevleri kültürel mekanlardır" diye yanıt verdi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin İç Anadolu Bölgesi milletvekilleri, belediye ve il başkalarıyla yaptığı kahvaltıda gündem Alevilerin sorunlarına odaklandı.

AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, devletin cemevlerini ibadet yeri olarak tanımasını istedi. Özdalga "Köyden kente geçen Alevilerin sorunları var. Bunlar farklı grupların kontrolüne girebiliyor ve etkilenebiliyorlar. Onların İslam’dan kopuş riski var. Bunun önüne geçmek için cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınması gerekir" dedi.

Başbakan Erdoğan’ınsa Özdalga’nın sözlerine "Cemevleri kültürel mekanlardır. İslam’da mescit camidir. Siz hiç Hıristiyanlık’ta kilise dışında bir ibadet yeri duydunuz mu? Alevi kardeşlerimiz de bizim gibi Müslüman’dır ve İslam’ın farklı bir yorumunu yapmaktadırlar" diye Özdalga’ya yanıt verdiği öğrenildi.

AK Parti’li Özdalgan’ın "Tarihi gerçekler İslam’da birden fazla ibadet yerini zorunlu kılıyor" sözlerine de Başbakan Erdoğan "Bu diğer dinlerde de geçerli. Kültürel mekanlar ve ibadet yerlerini karıştırmamak gerekir" diye yanıt verdi.

Ankara Milletvekili Haluk Özdalga’nın, Tekke ve Zaviyeler Kanunu’nun kaldırılmasını da istediği öğrenildi. NTV