MedyaFaresi MedyaFaresi

Hükümetten Silikon Vadisi'ne Twitter hamlesi!

Twitter’ın hükümetin ‘Gezi’ eylemlerine ilişkin bilgi taleplerini geri çevirmesi üzerine, Bakanlık ve BTK yetkilileri Silikon Vadisi'ne gitti.

Eklenme: 03 Temmuz 2013 06:54 - Güncelleme: 20 Şubat 2016 12:46

Hürriyet Gazetesi’nden Ahmet Can’ın haberine göre; Twitter yetkilileriyle yüz yüze yapılan görüşmelerle ilgili önümüzdeki günlerde açıklama yapılması bekleniyor.

‘GEZİ’ eylemlerinde etkin rol oynayan sosyal medya ağı ‘Twitter’ın Türkiye’de hükümet tarafından istenen bilgi taleplerini geri çevirmesi üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, harekete geçti. Yıldırım’ın talimatı üzerine Bakanlık ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) yetkililerinden oluşan bir grup geçtiğimiz hafta Silikon Vadisi’ne giderek Twitter yöneticileriyle yüz yüze görüştü.

SUÇ TEŞKİL EDEN KONULAR

Twitter’ın Silikon Vadisi’ndeki merkezine ziyaret etmek üzere 3 kişilik bir grup oluşturuldu. Sosyal ağın üst düzey yöneticiletiyle yüz yüze temas kuran yetkililerin Twitter üzerinden suça teşkil eden konular hakkında konuştuğu belirtiliyor. Olumlu geçen görüşmeler için henüz bir açıklama yapılmazken, gelecek haftalarda konu ile ayrıntılı bilgilerin paylaşılabileceği ifade ediliyor.

TWITTER’DAN ‘0’ BİLGİ

Bakan Yıldırım, geçen hafta Twitter’ın suç teşkil eden konularda işbirliğine yanaşmadığını ve Türkiye’nin talepleri geri çevirdiğini paylaşmıştı. Bakan Yıldırım, Facebook’un uzun zamandır Türk makamlarıyla uyumlu bir çalışma içinde bulunduğunu da sözlerine eklemişti. Bakan Yıldırım’ın bu açıklamaları üzerine Facebook’tan açıklama gelmişti. Şirketten yapılan açıklamaya göre kullanıcıların paylaştıkları içeriklerin telif haklarının kendilerinde ait olduğunu ve ancak kendi izinleri dahilinde kullanılabileceğini açıklanmıştı. Twitter, hükümetlerden gelen bilgi taleplerine karşı olumsuz tutumuyla bilinen bir şirket olarak biliniyor. Şirketten paylaşılan bilgilere göre Türkiye, Twitter’dan geçen sene yaklaşık 10 kez kullanıcı bilgisi talebinde bulundu. Ancak Türkiye hiçbir bilgi talebine yanıt alamadı. Twitter’ın diğer ülkelere de aynı politikayı uyguluyor.

Hürriyet Gazetesi’nden haberin devamını okumak için tıklayınız!