Hükümet Kadın'a neden tazminat davası açıldı?

Mardin'de çekimleri yapılan Hükümet Kadın adlı sinema filmi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Eklenme: 08 Şubat 2013 13:56 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 03:28

HÜKÜMET KADIN FİLMİ FRAGMAN.. VİDEO

Geçtiğimiz hafta vizyona giren ’Hükümet Kadın’ filminde Mardin’in tarihi değerlerine ve kültürlerine hakaret edildiği ileri süren emekli din görevlisi M. Sabih Eldemir, film hakkında 10 milyon dolarlık tazminat davası açtığını söyledi.

Emekli din görevlisi M. Sabih Eldemir tarafından Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda film hakkında tazminat davası açıldı. Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yaptığı suç duyurusundan sonra adliye çıkışında basın açıklaması yapan emekli din görevlisi M. Sabih Eldemir, vizyona giren ’Hükümet Kadın’ adlı filmin başaktör ve yönetmen Sermiyan Midyat, Demet Akbağ ile filmin bütün oyuncuları hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Filmde Mardin’in tarihi değerlerine ve kültürlerine hakaret edildiğini ileri süren Eldemir, "Kürtlere, Araplara başta Müslümanlara olmak üzere Süryanilere, Yezidilere hepsine hakaret vardır. Biz Mardin’i bütünleştirici, Mardin’i birleştirici Mardin’i bir narın taneleri gibi görmek istiyorken, maalesef Mardin’e yakışmayan Mardin’in kültürüne ve örf adetlerine uygun olmayan sahneler dini değerlere hakaretvari sahneler bizleri üzmüştür" dedi.

Bundan sonra bu tür filmlerin Mardin’de çekilmesine izin verilmeyeceğini savunan Eldemir, "Filmin galadan, vizyondan çekilmesini istiyorum. Kültür Bakanlığı’nı harekete geçmesini istiyorum. Vizyona giren filmin geçen üç dört günlük sürenin de değerlendirerek filmin bütün gelirlerine tazminat davası açıyorum. Suç duyurusunda 10 milyon dolar tazminat davası açtım. Bu parayı da o filmde kahkaha atanlara halkın gözü önünde dağıtacağım. Telif Hakları Genel Müdürlüğü Komisyonu tarafından filmin incelenerek proje dışına çıkılıp çıkılmadığının tespitinin ve protokole uyulup uyulmadığını tespiti ile taranma ivedilikle bilgi verilmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

İHA