MedyaFaresi MedyaFaresi

Hücum yeleği tanıdık çıktı

Şanlıurfa Suruç’taki canlı bomba saldırısının soruşturmasını yürüten Şanlıurfa Emniyeti ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı, saldırıyla...

Eklenme: 25 Temmuz 2015 13:24 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 22:32

Canlı bomba eylemini gerçekleştiren Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün üzerinde bulunan ve patlayıcı yüklü olan hücum yeleğinin, 2014’te Gaziantep’te ele geçirilen bombalı hücum yelekleriyle aynı olduğu anlaşıldı.

CANLI BOMBANIN CENAZESİ ORTADA KALDI

Bombalı yeleklerdeki patlayıcı düzeneklerinde kullanılan TNT’nin ağır yakıcı etkisi nedeniyle tercih edildiği ifade edildi. Ateşleme düzeneğinin devreye girmesiyle patlayan TNT’nin, önce şiddetli basıncı dışa vurup sonrasında etki alanındaki kişileri vakum gibi kendisine çekerek yakma özelliğinin bulunduğuna dikkat çekiliyor.

KONYA'DA IŞİD'İN KADIN CANLI BOMBASI YAKALANDI

Milliyet'ten Tolga Şardan'ın haberine göre, uzmanlar, saniyeler içinde gerçekleşen bu basıçlı etkileşim sırasında TNT’nin 8-9 bin derecelik ısı yaydığı ve etki alanındaki kişileri parçalamak yerine yakarak ölümüne neden olduğunu kaydetti. Suruç’ta yaşamını kaybeden kurbanların büyük bölümünün yanarak yaşamını yitirdiği belirtildi.

Gaziantep’te 13 Ekim 2014’te sözde IŞİD Suriye gümrük sorumlusu İlhami Balı’ya bağlı kişilerin hazırladığı patlayıcı yüklü 33 adet canlı bomba yeleği ele geçirilmişti. Suruç’taki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün, Diyarbakır’daki HDP mitinginde saldırıyı düzenleyen Orhan G. ile Suriye’de IŞİD kamplarında birlikte bomba eğitimi aldıkları da belirlendi. Alagöz ile Orhan G’nin tanışmadığı ancak IŞİD’e katılımlarını aynı kişinin sağladığı anlaşıldı.