MedyaFaresi MedyaFaresi

Hosteslere baskı!!! THY'deki maço kadrolaşma AKP'li milletvekilini bile rahatsız etti!

AKP döneminde Türk Hava Yolları'na (THY) son 3.5 yılda alınan 2 bin 646 personelin bin 843'ü erkek, 803'ü kadın. Ancak bu çarpık kadrolaşma artık AKP'nin sağduyu sahibi milletvekillerini de rahatsız ediyor!

Eklenme: 26 Temmuz 2006 10:29 - Güncelleme: 02 Nisan 2016 04:16
Kabin memuru olarak alınan personel sayısında da erkek yoğunluğu dikkat çekerken, erkek kabin memurlarının sayısı 301'den 469'a çıktı.

TBMM Kit Komisyonu üyelerinin THY yönetimine yönelttiği soruların yanıtları, kuruma ilişkin ilginç sonuçlar ortaya koydu. CHP Iğdır Milletvekili Yücel Artantaş'ın THY'ye alınan personel sayısına ilişkin sorusuna verilen yanıta göre, AKP hükümeti son üç yılda kuruma toplam 2646 yeni personel aldı. Pozisyon olarak farklı birimlerde görev yaptıkları belirtilen yeni personelin 1843'ü erkek, sadece 803'ü bayan.

ERKEK KABİN MEMURU SAYISINDA ARTIŞ

THY kökenli milletvekillerinden AKP İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz'un, "THY çok sayıda erkek mürettebatla uçuyor. THY'de hosteslere ayrılmaları için baskı yapılıyor ve ayrılanların yerine de erkeklerin, hostların alındığı iddiaları doğru mu?" sorusunu yanıtlayan THY yönetimi, 2005 yılı itibarıyla 1378 bayan kabin memurunun görev yaptığını bildirirken, yanıtta son üç yıl içerisinde bayan kabin memuru sayısının sadece üç kişi olarak artması dikkat çekti. 2002 yılında THY'de 1375 bayan kabin memuru çalışırken bu rakam 2005 yılında 1378'e çıktı. Erkek kabin memurlarındaki artış ise son üç yıl içerisinde 168 oldu. 2002 yılında erkek kabin memur sayısı 301 iken bu rakam 2005'te 469'a yükseldi.

DÜRÜM VE BAKLAVA DAHA SOFİSTİKE

AKP'li Gülseren Topuz'un dış hat uçuşlarında soğuk et tabağından vazgeçilmesinin ve yerine dürüm ikram edilmesinin nedenine ilişkin bir başka sorusuna ise THY Yönetimi, "Milli havayolu olarak baklava, tatlı servislerimizde tercihlerimizin en başında gelmektedir. Yolcumuzun kısa sürede tüketmekte zorlandığı soğuk yemek menüsünü, kabin ekibimiz servis etmekte zorlanıyordu. Konsept değişikliği ile servisin süresini daha sofistike ürünlerle kısaltmak hedeflenmiştir. Menüde sadece dürüm değil, pita, kruvasan, gobit ekmeğinden yapılmış sandviçlerde farklı rotasyonlarda farklı içeriklerle servis edilmektedir" diye yanıt verdi.

Anka-Hürriyet

Etiketler : , akp, thy, hostes