MedyaFaresi MedyaFaresi

Hor kullanılmış bir beden sürpriz yapabilir!

Müslüm Gürses’in doktorları sağlık durumu hakkında basın açıklaması yaptı.

Eklenme: 19 Kasım 2012 15:20 - Güncelleme: 28 Mart 2016 14:52

Geçtiğimiz perşembe günü geçirdiği by- pass ameliyatının ardından 4 gündür yoğun bakımda tutulan sanatçı Müslüm Gürses’in doktorları sağlık durumu hakkında basın açıklaması yapıldı.

Memorial Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, “Şu anda tansiyonu iyi, akciğer filmi daha iyi. Karaciğer enzimleri toparlamaya başladı. Böbrekler için diyaliz yapıyoruz. Aldığımız sonuçlar gayet iyi. Gece 12’den sonra şans pozitife döndü. Bugüne kadar çok kötü kullanılmış bir beden ve her an bize sürpriz hazırlayabilir. Şu anda gördüğümüz kadarıyla herşey kontrolümüz altında" dedi.

"İKİ AYDIR SİGARAYI BIRAKMASI İÇİN ÇABA SARFEDİYORDUK"

Şişli Memorial Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Dr. Deniz Şener, Medikal Direktörü Uzman Dr. Sema Akgün ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Bingür Sönmez, ünlü sanatçının iki aydır sigarayı bırakması için çaba gösterdiklerini ifade etti. Prof. Dr. Bingür Sönmez, “Değerli sanatçımız Müslüm Gürses’e Perşembe günü kroner by pass ameliyatı yaptık. Kendisini doktor Deniz Bey ile birlikte yaklaşık 10 yıldır takip ediyoruz. Yurt dışında geçirdiği bir kalp krizinden sonra biz ilgilenmeye başlamıştık. Kendisine bir kez stend koyduk. Kontrol anjiyosu yaptık. Bu takip süreci içerisinde hiçbir zaman sigarayı bıraktıramadık. Ona bağlı ciddi akciğer problemleri yaşadı. İki ay önce ciddi öksürük ve ciddi göğüs ağrısıyla tekrar müracaat ettiğinde yaptığımız anjiyoda ‘sol anadal’ hastalığına rastladık. Artık stend takma şansımız olmadığı için ameliyat kararı aldık. İki aydır sigarayı bırakması için çaba sarfediyorduk. Genel durumunun düzelmesi için çaba sarfediyorduk. Ameliyat olabilir hale geldi. Perşembe günü koroner by pass ameliyatı yaptık. İki damarını değiştirdik. Cumartesi öğlene kadar çok rahattı öğleden sonra bir solunum sıkıntısı başladı. Daha sonra böbrek ve karaciğer yetmezliği gelişti. Pazar günü bizi üzen bir şekilde böbrek ve karaciğer yetmezliği oluştu. Ancak dün gece yarısından sonra tekrar kontrol altına alabildik. Öncelikle solunum problemi oldu. Yıllarca aşığı sigara tüketen bir insan için sürpriz değil. Arkasından iyi oksijenlenmemeye bağlı olarak karaciğer ve böbrek sorunu oluştu. Solunum sorunu bizim için önemli değil entübe ediyoruz. Böbrek sorun değil, diyaliz makinesine bağlıyoruz. Karaciğerin kendisini yenilemesi lazım. Dünden bugüne karaciğer enzimlerinde toparlanma başladı. Karaciğer kendisini çok çabuk yenileyen bir organdır. Bunun için çok umutluyuz" diye konuştu.

"HEP İKİNCİ ÜÇÜNCÜ ORGAN PROBLEMLERİ YAŞIYORUZ"

Sanatçının kalbiyle ilgili problemi olmadığını söyleyen Prof. Dr. Sönmez, “Olay kalp dışı problemler.  Karaciğeri toparlayacak, böbreği toparlayacak, kalbiyle ilgili bir sıkıntısı olmadığı için normal yaşantısına devam edeceğini umuyoruz. Yeter ki yoğun bakımdan çıkarıp servisten gönderelim" dedi.

Prof. Dr. Sönmez, "Sanatçı hayati tehkikeyi atlattı diyebilir miyiz?" şeklindeki bir soruya, “Yoğun bakımda yatan her hasta için hayati tehlike söz konusudur. Böyle bir söz vermek fal bakmak olur. Biz dünden bugüne çok umutluyuz. Cumartesi akşam saatlerinden pazar günü gece yarısına kadar çok endişeliydik. Birkaç uzman arkadaşımızla başında bekledik. Gece 12’den sonra birden şans döndü" şeklinde yanıt verdi.İBRAHİM TATLISES: YAŞAM SAVAŞINI BIRAKMA
 
Gürses’in rahatsızlığını öğrenen İbrahim Tatlıses, Twitter’da geçmiş olsun mesajı yayınlandı. Tatlıses, sayfasına "Ha gayret Müslüm Baba yaşam savaşını bırakma. Dizginleri elinde tut bırakma. Sen bu millete gereksin. Bu insanlar sana doymadılar. Pes etme!" yazdı.

"SOLUNUM CİHAZINA BAĞLI, GÖZ TEMASI KURUYORUZ"  

Takmaz, "Şu an solunum cihazına bağlı olduğu için konuşamıyoruz sadece göz teması kurabiliyoruz. Muhterem Nur’da  hastanede. Çok telaşlı ve üzgün haliyle. Müslüm Gürses 9 sene önce de anjiyo olmuştu, iki tane stent takılmıştı. Çok iyiydi. Arada bir anjiyo için rutin kontrollere gidiyorduk zaten. Son gittiğimiz kontrolde ana damarın tıkalı olduğu görüldü. Ondan kaynaklandı. Bir an önce ameliyat olması gerektiği söylendi.Ancak doktoru ciğerlerde problem olduğunu ve hemen ameliyata alamayacağını söyledi. Ciğerler için ilaç tedavisi görüyordu. Sonra heyet ile bir araya gelindi ve ameliyata karar verildi. Durumu çok iyi  ameliyata alalım denildi. Çünkü ciğerlerden dolayı risk olacağını ve hemen ameliyata alamayacaklarını söylemişlerdi. Ameliyat başarılı geçti ama biraz zor bir ameliyat oldu. Ameliyata girerken morali çok iyiydi. Her zamanki gibi esprisini yapıyorduç Hatta bir ara ’Yok ben vazgeçtim, istemiyorum’ falan dedi. ama biz ikna ettik. Çünkü ameliyat olmazsa her an bir kalp krizi ile karşı karşıya kalabilirdi ama ameliyat olursa bu risk yüzde 80-90 oranında azalıyordu.O cesaretle de ameliyata aldık" dedi.   

 

Nevzat Takmaz Twitter’daki ’Müslüm Gürses öldü’ haberleriyle ilgili olarak ise "Daha önce de biz konserdeyken de bu tarz söylentiler çıktı. Böyle bir şey yok. Bunları kim yapıyor bilemiyorum ama bunu araştıracağım." dedi.

Müslüm Gürses’in ziyaretine giden Selahattin Alpay;
“Doktordan aldığım haber şöyle; bütün herşeye cevap veriyor. Dirayetlidir allaha çok şükür. Yukarıda Muhterem ablayla görüştüm çok bitkindi. Türk milletinden ve tüm müslüman aleminden onu sevenlerinden lütfen dualarını esirgememelerini rica ediyorum. O dualar yerini bulacaktır. İnşallah elini kolunu sallayarak buradan çıkacaktır" diye konuştu.

İBO’DAN MÜSLÜM BABA’YA MESAJ

MÜSLÜM GÜRSES YOĞUN BAKIMDA