MedyaFaresi MedyaFaresi

Hollanda saldırganı Türk çıktı! Gökmen Tanış kim?

Hollanda'nın Utrecht kentine bir tramvayda silahla ateş açarak 3 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan saldırgan Türkiye doğumlu çıktı.

Eklenme: 18 Mart 2019 17:05 - Güncelleme: 18 Mart 2019 18:45

Polisin resmi twitter hesabından fotoğrafı paylaşılan 37 yaşındaki saldırganın isminin Gökmen Tanış olduğu belirtildi.

Fotoğraftaki kişinin olayın baş şüphelisi olduğu ve görülmesi halinde yanına yaklaşılmaması ve polise haber verilmesi uyarısında bulunuldu.

"1981 DOĞUMLU, YOZGATLI"

Utrecht'te yaşayan Türk bir iş adamı, Gökmen Tanış'ın 2 Temmuz 1981 Yozgat doğumlu olduğunu, daha önce Çeçenistan'a gidip savaştığını söyledi. Türk iş adamı Tanış için, "Birkaç sene önce IŞİD'le bağlantısı nedeniyle tutuklanıp bırakıldı. Türk toplumuna pek karışmazdı, münzevi bir tipti." dedi.

Hollanda'nın Utrecht kentinde bir tramwayda yapılan silahlı saldırıda zanlının Türkiye doğumlu Gökmen Tanış olduğu açıklandı.

Hollanda'da 'terör' alarmına yol açan saldırının zanlısı olduğu belirtilen Tanış'ın kim olduğuyla ilgili farklı bilgilere ulaşıldı.

Utrecht polisi Twitter hesabından yaptığı duyuruda 37 yaşındaki Tanış'a yaklaşılmaması ve onu görenlerin de güvenlik birimlerine bildirilmesini istedi.

Türkiye vatandaşı Tanış'ın Yozgat doğumlu ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile bağlantısı olduğu iddia edildi.

BBC Türkçe’ye konuşan ve Utrecht'te yaşayan Türk bir iş adamının verdiği bilgiye göre Tanış daha önce Çeçenistan'a gidip savaştı.

IŞİD ile bağlantısı olduğu için Tanış'ın birkaç sene önce tutuklanıp bırakıldığını belirten iş adamı, onunla ilgili "Türk toplumuna pek karışmazdı, münzevi bir tipti." ifadelerini kullandı.

Tramvayda ateş açarak en az üç kişiyi öldüren, çok sayıda kişiyi yaralayan saldırganın bir araçla kaçtıktan sonra bir binada sıkıştırıldığı iddia edildi.

2011'de GeenStijl isimli web sitesinin sokak röportajı yaptığı kişinin Hollanda'daki kanlı saldırıyı gerçekleştirilen Gökmen Tanış olduğu iddia edildi. Videodaki kişinin Gökmen Tanış olduğunu iddia eden gazeteci Chantal Hanse, Gökmen Tanış'ın tacizine maruz kalıyor.

Videoda kendisine sorular yönelten muhabiri taciz edici şekilde konuşan Gökmen Tanış, "Bütün ..çın açık ve sen bir demokratsın" diyor.