MedyaFaresi MedyaFaresi

Hollanda'da son 3 günde Müslümanlara 30 saldırı

Paris'te mizah dergisi Chralie Hebdo'ya yönelik saldırının ardından Hollanda'da Müslümanlara yönelik ayrımcılıkta artış olduğu bildiriliyor.

Eklenme: 15 Ocak 2015 19:47 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 09:18

Son 3 günde "İslamofobi hattı"na çoğunluğu kadın olan 30 Müslümanın sözlü ya da fiili saldırıya uğradığı yönünde başvuru yapıldı.

Çoğunluğu kadın olan Müslüman şikayetçiler, küfür, tehdit ve hakarete uğradıklarını belirtiyor.

Paris saldırılarının ardından Müslümanlara yönelik ayrımcılığın artması üzerine Amsterdam'daki El Nisa Kadın Vakfı öncülüğünde sosyal medyada "İslamofobi hattı" oluşturulmuştu.

Hükümet temsilcileri de, Türkiye ve Faslı örgüt temsilcileriyle bir araya gelip İslamofobi ve Yahudi düşmanlığı konusunda ortak mücadele kararı almışlardı.

'Başörtülü kadına bira şişesi atıldı'

Şikayet hattına gelen bildirimler arasında, Amsterdam'da başörtülü bir kadının üzerine bira şişesi atıldığı, Lahey'de İslami kıyafetler satan bir işyeri sahibi kadının ölümle tehdit edildiği de yer alıyor.

Aktör Ahmet Akkabi de, Lahey'de bir İslami giyim mağazasında çalışan kız kardeşinin takip edildiğini ve ölüm tehditleri aldığını açıkladı. Akkabi, Twitter hesabında, "öfkeliyim" diye yazdı.

Volkskrant gazetesinin Hollanda Fas Camileri Konseyi'ne dayandırdığı haberine göre de Vlaardingen kasabasında bir camiye yanıcı boya tüpü atıldı.

El Nisa Kadın Vakfı, Amsterdam'da bir kadının dövüldüğünü, bir kadının da başörtüsünün başından çekildiğini belirtiyor.

'Mahallenin huzursuz sakinleri'

Hollanda ve Belçika'nın Flaman bölgesinde de Müslümanlara ait posta kutularına "Mahallenin huzursuz sakinleri" başlıklı bildiriler atılıyor.

Bildiride, Fransa'daki saldırıların arından insanların giderek korktuğu ve öfkelendiği belirtiliyor. "Siz niye itici, batı karşıtı kıyafetlerle sokağa çıkıyorsunuz? Birçoğumuz bunu kadına baskı olarak görüyoruz" deniyor.

Bildiride birçok insanının, komşuları hakkında "Öldürme meraklısı IŞİD sempatizanı mı" sorusunu sorduğu dile getiriliyor.

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) taraftarlarının da camilere saldırı amacıyla sosyal medya üzerinden örgütlendikleri basına yansımıştı.

"İslamofobi hattı" yöneticilerine göre, Müslümanlar ayrımcı davranış ve saldırılar konusunda şikayetçi olmuyor. Bu nedenle saldırıya uğrayanlara, derhal polise başvurmaları çağrısı yapıyorlar.

Basına göre Hollanda polisi de, "İslamofobi" kaynaklı saldırıları, genel ayrımcılık suçlarından farklı olarak ayrı bir başlık altından kayıt altına almaya hazırlanıyor. BBCTürkçe