Hollanda'dan Hz. Muhammed karikatürü yarışmasına izin

Hollanda hükümeti, ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders tarafından düzenlenen Muhammed Peygamber karikatür yarışmasının, kendi inisiyatifleri dışında gerçekleştiğini açıkladı.

Eklenme: 25 Ağustos 2018 13:51 - Güncelleme: 25 Ağustos 2018 13:58

Wilders yarışma ve serginin tarihini henüz açıklamadı

Hükümet yarışma için "tatsız", Wilders için de "provokatör" tanımlaması yaptı ancak düşünce özgürlüğüne saygı gereği yasaklanamayacağını vurguladı.

BBC'nin haberine göre, Hollanda hükümeti Cuma günü yapılan bakanlar kurulu toplantısında, Muhammed Peygamber karikatür yarışması nedeniyle Pakistan başta olmak üzere, İslam ülkelerinde yükselen tepkileri ele aldı.

Kabine, İslam ülkelerine, karikatür yarışmasının hükümetin inisiyatifinde gerçekleşmediği ısrarla belirtme kararı aldı.

Dışişleri Bakanı Stef Blok, Hollanda'dan açıklama isteyen Pakistan ve diğer İslam ülkelerine, şu mesajı iletecek:

"Yarışmayı düzenleyen kişi bir parlamento üyesi ama hükümet üyesi değil. Hollandadüşünce özgürlüğü açısından geniş sınırları olan bir ülke. Hükümetimiz, her türlü inanca saygı gösterilmesinden yanadır."

Bakan Blok'a göre Muhammed Peygamber karikatür yarışması "çok tatsız" ve asla kendisinin böyle bir tercihi olmayacak.

Ancak bunun, Wilders'in kişisel değerlendirmesi olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, "Bu yarışma hükümetin inisiyatifinde değil, buna karışamayız" dedi.

Blok, İslam ülkelerinde yaşayan ya da çalışan Hollanda vatandaşlarının, karikatüryarışması nedeniyle güvenliklerinin tehlikeye atılmaması gerektiğini vurguladı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yarışmayı düzenleyen ana muhalefet partisi lideri Wilders'i, "ifade özgürlüğünün sınırlarını zorlamayı seven provokatif bir siyasetçi" diye tanımladı.

Muhammed Peygamber karikatür yarışmasının hangi olumlu amaca hizmet edeceğini anlayamadığını söyleyen Rutte, "Ama herkesin kendi medeniyetine göre bir iç disipline sahip. Değerlendirmesi ona kalmış" diye konuştu.

Başbakan Rutte: Ben Hıristiyanım ve inancım her gün gülünç duruma düşürülüyor

Başbakan Rutte: İnançlı insanlar çok çabuk hakarete uğradığını düşünmemeli

Hollanda Başbakanı'na göre, inançlı insanların da çok çabuk hakarete uğradığını düşünmemesi gerekiyor. Kendisini dindar biri olduğuna işaret eden Rutte, şunları söyledi:

"Ben Hıristiyanım ve inancım her gün gülünç duruma düşürülüyor. İnançlı insanlar küçük darbelere karşı dayanıklı olmalı. Bu Müslümanlar için de geçerli."

PVV lideri Wilders ise, "provokatör" suçlamasına tepki göstererek, "ben sadece özgürlüğümüzle oynatmak istemediğimizi göstermek istiyorum" dedi. Aşırı sağcı lider, Başbakan Rutte ve hükümet için de, "Korkak İslam sevicileri tarafından yönetiliyoruz. Bu inanılmaz" ifadesini kullandı.

Wilders, parlamento binasında sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilecek karikatüryarışması ve sergisinin tarihini henüz açıklamadı.

Şu ana kadar 200 karikatürün gönderildiği yarışmanın, Hıristiyanların en önemli kutsal bayramı Noel öncesi gerçekleştirilmesi bekleniyor.