MedyaFaresi MedyaFaresi

Hıncal Uluç, ana haber bültenlerini değerlendirdi!

Yeni yayın döneminin başlamasıyla birlikte bütün ana haber bültenlerini yakın takibe alan Hıncal Uluç, bakın hangi kanal için hangi değerlendirmelerde bulunuyor.

Eklenme: 11 Eylül 2009 08:55 - Güncelleme: 01 Nisan 2016 12:50

Haberlerde hoş gelişmeler..

Yeni sezonla, uzun zamandır ilişkimi kestiğim ana haberleri yeniden dolaşmaya başladım.. İlk baktığım Show oldu. Bodrum'dayken millet Ali'nin sakalını tartışıyordu.. "Görelim bakalım" dedim, göremedim. Eleştirilere dayanamamış kestirmiş Ali..

Zaman insanın direncini azaltıyor olmalı.. Zülfü de eleştirilere dayanamamış, Vodafone'a verdiği müziğini kestirmişti..
Uğur Dündar'a geçtim..

Alkış.. Uğur, ekranı temizlemiş.. Haber, görüntü üzerine o yığınla kalın kalın yazılar koyma bitmiş.. "Az sonra.. Az sonra" diye haber aralarına giren magazin hevesleri bitmiş.. D gurubu haberciliği, A gurubu haberciliğine dönmüş. Örnek olacak bir yayın çıkmış ortaya..

"Peki reytingler Uğur" dedim.. "Birinciyiz" dedi.. Demek o ucuzluğa gerek yokmuş..

atv'ye geçtim.. Biraz da korkarak..

Fuat Uğur, sadece atv'nin değil, Sabah'ın da marka değerini tehlikeye sokan felaket tek taraflı bir habercilik yapmış, "Haber" deyince bu ülkede ilk akla gelen kanal adı atv, yerlerde sürünür olmuştu. Ben, bu kurumun adamı Hıncal tahammül edemez olduğum için izlemeyi bırakmıştım..
Geçen ay, bana sorarsanız bu ülkenin en iyi habercilerinden Erdoğan Aktaş, enkazı kaldırmak göreviyle geldi..
Ona yerleşmesi için bir süre tanıdım içimden..

Bodrum dönüşü merak ve heyecanla ekran başına geçtim..

İşte ilk izlenimlerim ve ilk notum..

Erdoğan ana haberi, haber seçimi, haber sıralaması ve haber sunumu açısından tarafsızlaştırmış, atv'nin üzerine düşen o kara gölgeyi kaldırmış.. Yani onu bu göreve getiren asıl misyonu, başarı ile gerçekleştirmiş.. Esasta iş tamam..
Usulde..

(...)

Bir genel not.. Ekranda kanalın sunucusu konuklarıyla konuşuyor.. Ben de Avustralya'dan gelen ve Türkiye'de 1 gün kalıp gidecek bir vatandaşım. Sunucu ve konuklar ülke ve dünya meseleleri üzerinde çok büyük laflar ediyorlar.. Kim bunlar.. Hiçbirini tanımıyorum.

Dakikalar boyu ekran başında bekliyorum. Bir köşede isimler ve sıfatlar bindirilmiyor.

Oysa TV'nin en önemli kuralı.. Siz tanıyorsunuz, ama seyirci tanımak zorunda değil.. Çok kısa aralarla, ekrandaki kişiler ve kimlikleri yazı ile ekrana bindirilmeli. Bu kuralı bi zahmet öğrensin artık kanallarımız.

Seyirciye saygı lütfen!..

 

Hıncal Uluç - Sabah