MedyaFaresi MedyaFaresi

Helal KFC'de kolonyalı mendil krizi

Ünlü Amerikan fast food zinciri Kentucky Fried Chicken (KFC)’ın İngiltere’nin Leicester kentindeki bir şubesi “Müslümanları rahatsız edebileceği” gerekçesi ile müşterilerine alkol bazlı kolonyalı mendil dağıtmayı reddederek büyük tartışma yarattı.

Eklenme: 30 Eylül 2014 11:11 - Güncelleme: 02 Nisan 2016 13:30

St George’s karavan parkının yakınlarında bulunan restoranın Müslüman müşterileri çekmek için kısa süre önce helal et servis etmeye başladığı  da açıklandı.

41 yaşındaki Graham Noakes, yerel Leicester Mercury gazetesine yaptığı açıklamada “KFC’de yemeğimi aldıktan sonra her zaman olduğu gibi kolonyalı mendil istedim. Ancak bana mendil veremeyeceklerini çünkü alkol içeren bu ürünün bazı Müslüman müşterileri rahatsız edebileceğini söylediler, büyük şoka uğradım” dedi.

KFC olayın İngiltere’de ulusal basına da yansımasının ardından bir açıklama yayınlayarak özür diledi ve “Kolonyalı mendillerimiz helal et denemesinin bir parçası olan restoranlarımızda da kullanılmak üzere onaylanmıştır. Leicester’da yaşananlar bir yanlış anlamadan ibaret. Müşterimizin yaşadığı rahatsızlık için üzgünüz” dedi.