MedyaFaresi MedyaFaresi

Hedefteki patronlar! Koç, Sabancı, Şahenk ve Doğan!

Taksim eylemleri nedeniyle Başbakan'ın hedef aldığı gruplara kimin ceza keseceği tartışılıyor.

Eklenme: 10 Haziran 2013 09:21 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 21:06

Faiz lobisi ve destekçileri sivil darbe yapmak istedi!

Faiz lobisi kendinize gelin, ümüğünüzü sıkarım!

Taraf’tan Hüseyin Özay’ın haberine göre; Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Gezi Parkı eylemleri konusunda, Türkiye’nin önde gelen dört işadamını hedef göstermesinin ardından ekonomide, "Cezayı hangi kurum kesecek" tartışması başladı. Ekonomi kulislerinde, Maliye Bakanlığı, BDDK, EPDK ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ismi cezayı kesecek kurumların başında sayılıyor. Ancak, söz konusu dört kurum da, dört grupla ilgili "özel bir incelemenin" bulunmadığını bildirdiler.

Kalleşçe bir kafirlik.. Gülen’den Gezi’ye çok sert tepki!

İşte Başbakan’ın tepki gösterdiği o görüntüler!


Erdoğan hedef gösterdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, "Cadı avı olmayacak" şeklindeki açıklamasına rağmen Başbakan Erdoğan’ın, Afrika gezisi sonrasında yaptığı konuşmalarda, Koç Grubu, Sabancı Grubu, Doğan Grubu ve Doğuş Grubu’nu hedef göstermesi "iş dünyasında" paniğe neden oldu. Hükümet kanadından gelen açıklamaların ardından, iş dünyasında endişeli bir bekleyiş başladı. Geçmişte Erdoğan’ın eleştirilerinin hemen ardından patronlara ceza gelmesi nedeniyle, son konuşmanın ardından da iş dünyasında, "Cezayı kim kesecek" tartışması başladı. Bu çerçevede, cezayı kimin keseceği konusunda, dört kamu kurumunun ise ismi ön plana çıktı. Cezayı kesmesi beklenen kurumlar ise şöyle:

Vergi incelemeleri affa girdi

Maliye Bakanlığı: Doğan Grubu’na kestiği cezalarla büyük tartışmalara neden olan Maliye Bakanlığı’nın ismi, yeniden gündemde... Maliye Bakanlığı da, kurumun siyasi inceleme yapan bir kurum olarak nitelendirilmesinden rahatsız. Söz konusu dört grupla ilgili özel bir inceleme bulunmuyor. Ayrıca, iki yıl önce çıkarılan vergi affı yasası ile birlikte, grupların geçmişe dönük hesapları affa girdi. Bir anlamda, inceleme yapılması şu aşamada mümkün görünmüyor.

EPDK: Dört grubun enerji alanında faaliyet gösteren şirketlerinin bulunması gözlerin EPDK’ya çevrilmesine yol açtı. Lisans iptal etme yetkisi bulunan EPDK’nın, devreye girmesi halinde dört gruba ağır fatura çıkarabileceği konuşuluyor. EPDK kaynakları da, dört gruba yönelik özel bir incelemelerinin olmadığını ve olamayacağını bildirdiler.

Bankacılık sektörü de panikte

BDDK: Erdoğan’ın, Doğuş Grubu’na ait Garanti Bankası’nın Genel Müdürü’ne yönelik eleştirileri, BDDK’nın da isminin ceza kesecek kurumlar arasında yer almasına yol açtı. BDDK ise, bu tür söylentilerin bile bankacılık sektörüne büyük darbe vuracağı görüşünü savunuyor. BDDK da, hiçbir bankayla ilgili özel bir incelemenin ve cezanın söz konusu olmadığını bildirdi.

Orman Bakanlığı: Erdoğan’ın, Koç Üniversitesi ve Hilton arazisi ile ilgili açıklamaları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bu gruplara yönelik özel bir incelemesi olup olmadığının tartışılmasına yol açtı. Ancak, bakanlık kaynakları da, bu tür iddiaların kuruma gölge düşüreceğine inanıyor.

AKP’li başkandan "kan emiciler" tweeti

İŞ dünyasında, endişeli bir bekleyiş sürerken AKP Bağcılar İlçe Başkan Yardımcısı Ercan Arslan’ın Boyner Grubu’na yönelik yayınladığı tweet gerginliğin daha da artmasına yol açtı. Arslan, Twitter’da, "Kan emicilerin Türkiye taşeronu Boyner’in mali hesapları en kısa zamanda masaya yatırılacaktır" ifadelerini kullandı. Bu tweet üzerine TÜSİAD eski Başkanı Ümit Boyner, Ercan Arslan’ın attığı tweeti takipçileri ile paylaşarak, şunları yazdı: "Demin retweetlediğim Ercan Arslan Bey AK Parti Bağcılar ilçe başkan yardımcısıdır. AK Parti Genel Merkezi’nin bilgisine sunarım." Boyner, Arslan’a "Parti görevinizin bilinciyle Twitter kullanınız. Vatandaş kadar AK Parti’ye de sorumlusunuz" mesajı gönderdi.