MedyaFaresi MedyaFaresi

Hedefimiz 50 milyon turist!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Kuşadası-Efes Kongre Merkezi’nin açılışını yaptı.

Eklenme: 30 Ekim 2013 18:23 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 21:10

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “2023 hedeflerimiz arasında 50 milyon turist ve 50 milyon dolar turizm geliri var. Bunu da turizmcilerle birlikte el ele vererek sağlayacağız” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamu ve özel sektör işbirliğinin Ege’deki en büyük yatırımıyla tamamlanan Türkiye ve Doğu Akdeniz’in en büyük ve Avrupa’nın ise 3’üncü büyük kongre merkezi olan Efes Kongre Merkezi’nin açılışını yaptı. Kuşadası’nın Çam Limanı mevkiinde gerçekleşen açılışa Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç, Aydın Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem ve Gültekin Kılınç, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle binlerce vatandaş katıldı.

“Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde kürsüye gelen Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın 10 büyük kongre merkezi arasında yer alan Efes Kongre Merkezi’nin Aydın ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi. 140 milyonluk yatırımın hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, projenin 2005 yılında temelinin atıldığını anımsattı. Yer ve maddi destek sağladıkları merkezin 2008 yılında açmayı hedeflediklerini ancak bunun gerçekleşemediğini belirten Erdoğan, “Gönlüm ister ki, böyle bir kongre merkezi İzmir’de olsun. Maalesef İzmir’de böyle bir merkez yok. 3 bin 500 kişi katılımlı uluslar arası bir kongre yaptık. Ancak en büyük salon 600 kişilik. Yerel yönetimlerin niyeti yok. İnşallah İzmir’e böyle bir salon yapmak bizim iktidarımıza nasip olacak. Ama lafa geldi mi mangalda kül bırakmıyorlar. Hadi turizm adına bir şeylerde siz yapın? Şuan Torbalı’ya kadar İZBAN gelmiş durumda. İnşallah Selçuk’a kadar raylı sistemi getireceğiz. Turizmin Türkiye için önemini biliyoruz. Bunun için geçen 11 yılda verdiğimiz desteklerle sektörün 3 kat büyümesini sayladık. 2023 hedeflerimiz arasında 50 milyon turist ve 50 milyon dolar turizm geliri var. Bunu da turizmcilerle birlikte el ele vererek sağlayacağız” dedi.
İktidara gelirken muhalefetin kendilerine ‘Bunlar iktidara gelirse turizm çökertir’ eleştirilerini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Hiç unutmuyordum daha başbakanlığımın ilk günlerinde ilk adımımız Antalya havaalanı ile Belek arasındaki yolu yapmak oldu. Maalesef Belek’e gidiş köylerin içinden ucube bir yoldan yapılıyordu. Oradan geçen turist bir daha oraya gider mi? Süper lüks oteller yapılmış fakat yolu ucube gibi. Yol için oradaki otellerin sahipleriyle toplantı yaptım. ‘Arkadaşlar imece usulü bir şeyler yapacağız, gelin sizde destek verin bizde sizleri gerekli destekleri verelim’ dedim ve ardından süratle Antalya havaalanı ile belek arasındaki yolu yapmak için çalışmalara başladık. Yol çalışmasıyla birlikte çıkanın hamama girip çıkmış gibi olduğu belek terminalini de ele aldık. Önce belek yolunu yaptık. Ardından terminal binasını da yaptık. Biz buyuz ya. Şimdi geliyorum Aydın’a Aydın, daha başbakan değildim. Genel başkandım. Başbakanımız Sayın Cumhurbaşkanımızdı. Aydın’a geldim, sizlere bir söz verdim. ‘Başbakanımızdan rica edeceğim’ dedim. Aydın-denizli arası yol bir felaketti. ‘İlk iş olarak 125 kilometrelik yola yapacağız’ dedim tarih verdim ve o tarihte yolu bitirdik. Bitmedi ‘çevre yolu’ dedi Aydın bize ‘çevre yolunuza da yapacağız’ dedik. Şimdi yapılıyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE’Yİ DIŞARIDA TUTMAK GARABETTİR”
Türkiye’nin mevcut haliyle Avrupa ile bütünleşmiş olduğuna işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle devam etti:
“Türkiye olarak AB yolunda adımlar atıyoruz. Bizim AB birliği üyeliğimizin her iki tarafa maddi ve manevi gaydanın yanında farklı kazanımları da olacak. Zaten 6,5 milyon insanımızla zaten biz AB’nin içerisindeyiz. Türkiye ile Avrupa’nın tarihi iç içe geçmiştir. Türkiye’yi AB’nin dışında tutmak akla ve mantığa aykırıdır. Marmaray’ın ardından üçüncü köprü ve tüp karayolu geçişi sayesinde Avrupa ve Asya’yı fiziken birleştireceğiz. Hal böyleyken Türkiye’yi dışarıda tutmak garabettir. Yol medeniyettir. Yol kesmek tehlikelidir. Hem gönüllere yol açacağız hem de fiziki yollar açacağız. Bizim yolumuza böyle devam ettikçe Avrupa’daki engelleyici zihniyetin önüne geçeceğimize inanıyorum. Başta turizm olmak üzere her alanda önemli adımlar atıyoruz.”

“TÜRKİYE, KONGRELER ÜLKESİ HALİNE GELDİ”
Efes Kongre Merkezi’nin 8 yılda da bitmiş olsa da konumu ve işleviyle tarihle bugüne birleştiren önemli bir merkez olduğuna işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu yapıyla tarihteki vizyonumuza talibiz. Bu yapı sayesinde uluslar arası etkinlikler İzmir’den Aydın’a doru kayacaktır. Bu yüzden İzmir adım atmak zorunda kalacak. Şuan Türkiye, kongreler ülkesi haline geldi. Şuan İstanbul’un otel ve tesisleri ihtiyaca cevap veremiyor. Burası sayesinde yılda 1,5 milyon turistin ziyaret ettiği Efes’e ilgi daha da artacaktır. Turist sayımız geçen yılın aynı döneminde 22 milyon iken 24 milyona, turizm gelirleri ise 16 milyar dolardan 19 milyar dolara çıktı. Türkiye dünyada turizm gelirini en çok artıran 3’üncü ülke oldu. Açılışını yaptığımız bu tesisle birlikte kongre, sağlık ve yayla turizmlerini de geliştirerek önümüzdeki dönemde bu rakamları çok daha yukarılara çıkartacağız. Efes Kongre Merkezi’nin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

ATİLLA KOÇ GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI
Efes Kongre Merkezi’nin Aydın ve Türkiye kazandırılmasıyla bir rüyanın gerçekleştiğine işaret Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç ise, projeye olan destekleri için Başbakan Erdoğan’a teşekkür etti. Yaşadığı duygusal anlar nedeniyle konuşmakta zorlanan Koç, gözyaşlarına hakim olamadı. Koç, güçlükle tamamladığı konuşmasının ardından alkışlar arasında kürsüden indi.
Türkiye’nin ortasından geçen çizginin üst tarafında kalan Avrupa ekonomik kriz ile alt tarafında kalan bölgede ise Arap baharı ile uğraşıldığını dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de, “Böyle bir dönemde Türkiye’de 45 günde Arap baharına ilham kaynağı olacak demokratikleşme paketi açıklandı. Birçok yabancı basının gün gazetelerinde yer vermek zorunda kaldıkları Marmaray açıldı. Ve bugün Avrupa’nın en büyük kongre merkezlerinden birini açıyoruz. Ne mutlu ki Aydınlılara böyle bir esere sahip olduğular. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış Aydın’a bu tesislerin hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
KOMER arazisinin tahsis edilmesinde Başbakan Erdoğan’ın büyük emeği olduğunu dikkat çekerek teşekkür eden Komer ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise, “Projenin hayata geçmesinde katkıları olan Kültür Turizm eski bakanları Atilla Koç, Ertuğrul Günay, şimdiki Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, eski valilerimiz Hüseyin Avni Coş, Kerem Al ve mevcut valimiz Erol Ayyıldız’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Efes kongre merkezi sadece büyüklüğü ile değil, çağdaş yapısı ve enerji tasarrufu ile dikkat çeken bir yapıdır. Bu dev proje toplantı planlamacıları, kongre düzenleyicilerinin dikkatini çekecektir. Ülke turizminin gelişimine artı değer katacağına inandığımız bu tesislerimizin ilçemize, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Konuşmasının ardından davetlilerle birlikte Efes Kongre Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren Başbakan Erdoğan’a KOMER ve TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy tarafından kongre merkezinin yer tahsisine ilişkin fermanı hediye etti.

AYNI ANDA 10 BİN KİŞİ İLE AVRUPA’NIN 3. EN BÜYÜĞÜ
2005 yılında temeli atılan Efes Kongre Merkezi konferans salonları, otel, sosyal tesisler, villalar, amfi tiyatro ve safari park gibi farklı bölümleri kapsıyor. Kuşadası Belediyesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Uluslararası Kongre Tesisleri İşletmeciliği Şirketi (UKTAŞ), Aydın Özel İdaresi, Kuşadası Ticaret Odası, LİMAŞ, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bazı turizm işletmelerinin ortak olduğu Kuşadası Kongre Vadisi (KOMER) şirketi tarafından inşa edilen ve toplam maliyeti 250 milyon TL’yi bulacak olan Merkez, Avrupa’nın en büyük kongre merkezi projesi olarak tasarlandı. Toplam kapalı inşaat alanı 43 bin 54 metrekare olan Merkez için 250 bin metre küp hafriyat ve dolgu gerçekleştirildi. 20 Ocak 2013 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu Filarmoni Orkestrası’nın deneme konseriyle ilk faaliyetini gerçekleştiren Efes Kongre Merkezi, aynı anda 10 bin kişinin kongre çalışması yapabileceği 5 ayrı salonu ile yerli ve yabancılara hizmet verecek.