MedyaFaresi MedyaFaresi

HDP’den tutuklu vekiller için AYM'de nöbet

Tutuklu Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri için yaptıkları itirazın hala karara bağlanmaması nedeniyle AYM'de Adalet Nöbeti'ne başlayan HDP'li vekiller, “karar açıklanıncaya kadar” nöbete devam etme kararı aldı.

Eklenme: 06 Eylül 2017 13:23 - Güncelleme: 06 Eylül 2017 13:24

Eş Genel Başkanlarının ve milletvekillerinin tutuklulukları için AYM'ye yaptıkları itirazın hala karara bağlanmaması nedeniyle AYM içerisinde Adalet Nöbeti'ne başlayan HDP'li vekiller, nöbetlerine devam kararı aldığını bildirdi.

HDP'li Milletvekilleri ve parti yönetimi, karar açıklanana kadar hafta içi her gün Anayasa Mahkemesi'nin bahçesinde nöbet tutacaklarını açıkladı.

"TÜRKİYE, HİTLER ALMANYASI OLMASIN"

AYM önünde “nöbete devam” kararını açıklayan Parti Sözcüsü Osman Baydemir, “Türkiye, Hitler’in Almanya’sı olmasın diye buradayız” dedi. HDP MYK üyeleri ve milletvekillerinin Anayasa Mahkemesi'nde başlattıkları Vicdan ve Adalet Nöbeti'nin ikinci gününde konuşan Baydemir, “Hafta içi her gün AYM’nin önünde olacağız. Milletvekillerimizin tutukluluğu konusunda yaptığımız itiraz karara bir an önce bağlanmalı” diye konuştu.

 
"ADALET ÇAĞRISINA KULAK VERİLSİN"

Dünyanın hiçbir ülkesinde 11 muhalefet milletvekilinin cezaevinde olmadığını dile getiren Baydemir, şunları söyledi:

“Çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras onurlu bir barış ve demokratik bir rejim olabilir. Çatışmanın kavganın hakim olduğu bir coğrafyada iktidara alkış tutanlar, bunun semeresini çocuklarınız, çocuklarımız yaşayacak. Yol yakınken hep birlikte adalet çağrısına kulak verelim.

307 gündür siyasi bir operasyonlar bir merkezden düğmeye basılmak suretiyle eş genel başkanlarımız, milletvekillerimiz cezaevine konuldu. Şu anda cezaevinde 11 milletvekili var. Dünyanın başka hangi ülkesinde 11 muhalefet milletvekili cezaevinde? Bu bir yalan, bu bir yargılama değil. Bu yargının rutin işleyişiyse 307 gündür Selahattin Demirtaş’ı tutuklayan mahkeme, neden duruşma başlatmıyor?

307 gündür daha dosyası görüşülmedi. İddianame hazırlandı, dosya güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya gönderildi. Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi (ACM) dosyayı görüşecekti. Ama siyasi müdahaleyle söz konusu dosya ‘Kobani olayları’ dosyasıyla birleştirilmek istendi. ACM ‘hayır’ dedi. ‘Böyle bir suç isnadı yok’ dedi. ‘Demirtaş’ın bu konuyla ilgili suçlanması için ayrıca dokunulmazlığının kaldırılması gerekir’ dedi. Buna rağmen siyasi otorite baskısını sürdürdü ve hala duruşma tarihi verilmedi. Eğer bir yargılama ciheti olsaydı şu ana kadar duruşma gerçekleşirdi.”