HDP'den şok idddia: Cezaevinde namaz kılmayanlara işkence yapılıyor

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu Meclis Genel Kurulu’nda Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki siyasi tutuklulara gardiyanlar tarafından koğuş araması bahanesiyle sistematik bir şekilde işkence uygulandığı iddialarını gündeme getirdi.

Eklenme: 17 Temmuz 2019 01:01 - Güncelleme: 17 Temmuz 2019 07:28

TürkiyeGündemi'nin haberine göre: HDP İstanbul Milletvekili, Meclis Genel Kurulu’nda Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki siyasi tutuklulara gardiyanlar tarafından koğuş araması bahanesiyle sistematik bir şekilde işkence uygulandığı iddialarını gündeme getirdi.

Cezaevinde yeni bir işkence yöntemi uygulandığını ifade eden Kenanoğlu, namaz kılmayan hükümlülerin gardiyanlar tarafından darp edildiğini anlattı. Konunun acilen Meclis Cezaevi Komisyonu’nun gündemine alınması gerektiğini belirten Kenanoğlu’nun genel kurul konuşması şöyle:

“Elâzığ 2 No.lu Yüksek Güvenlikli Cezaevinde yaşanan hak ihlalleri ve işkence iddialarının arkası kesilmiyor. Gece geç saatlerde siyasi tutukluların koğuşuna giriliyor ve gardiyanlar tarafından arama bahanesiyle bütün koğuş darmadağın ediliyor ve bu, rutin olarak yapılıyor. Buna itiraz edenler ise tek hücrelere atılıyorlar ve hücrelerde işkenceye devam ediliyor.

Şimdi, bu işkencelere yeni bir tanesi daha eklenmiş, o da zorla namaz kıldırma. Bunu reddedenlere ise namaz vakitlerinde işkence yapılıyor. Bu durum Cezaevi Müdürüne iletiliyor yazılı dilekçeyle fakat Cezaevi Müdürü konuyu görmemezlikten geliyor.

Konunun acilen Meclis Hükümlü ve Tutuklu Hakları Komisyonu tarafından ele alınması gerekiyor ve işkenceci gardiyan ve buna göz yuman Cezaevi Müdürünün görevinden uzaklaştırılıp yargılanması gerekiyor. Gereğini bekliyoruz ve konunun takipçisi olacağımızı da buradan beyan ediyoruz.”