MedyaFaresi MedyaFaresi

HDP’den Adalet Bakanına 10 Ekim Gar katliamı soruları

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, 10 Ekim Gar Katliamı öncesi istihbarat bilgisi olmasına rağmen tedbir alınmaması, savcılıkta bekletilen delil dosyalarının saklandığına ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıdı ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü bu konuda 13 soru yöneltti.

Eklenme: 27 Kasım 2019 16:02 - Güncelleme: 27 Kasım 2019 16:21

Serpil Kemalbay Pekgözegü, “Savcılığın 103 yurttaşımızın yaşamını yitirdiği ve 400 den fazla yurttaşımızın yaralandığı Türkiye tarihinin en büyük katliamı olan 10 Ekim Gar Katliamında 9 klasörlük delil dosyasının mahkemeden ve müştekilerden saklandığı bilginiz dâhilinde midir” dedi.

HDP’li Serpil Kemalbay Pekgözegü’nün soru önergesi ve gerekçesi şöyle:

103 yurttaşımızın yaşamını kaybettiği ve 36 sanığın yargılandığı Türkiye tarihinin en büyük katliamı olan 10 Ekim Ankara Gar Katliamına dair dava dosyasının 9 klasörünün, mahkemenin davada karar verdiği tarihten bir buçuk yıl sonra kimliği tespit edilemeyen bir kişi tarafından Ankara Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosuna bırakıldığı, savcılığın, 9 klasörlük delil dosyasını mahkemeden ve müştekilerden sakladığı basında yer almaktadır.

19 Ekim günü  Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 20 Temmuz 2015’te 33 kişinin yaşamını yitirdiği ve yine IŞİD tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısının soruşturması için, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan bir dosyaya esas olmak üzere, 10 Ekim 2015’te Ankara ilinde meydana gelen patlamanın soruşturmasında elde edilen delillerin 20 Temmuz 2015’te Suruç ilçesinde meydana gelen patlamanın soruşturmasına da esas teşkil edebileceği değerlendirildiğinden, istenilen hususların Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi” yönündeki  talep yazısının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca red  edilmesine yönelik  yazışmaların ortaya çıkması  da yine basın aracılığı ile paylaşılmıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğüne saldırganların da içinde bulunduğu 16 kişilik İŞİD bombacısı resimli listesinin 10 Ekim saldırısından 3 gün önce mitinge yönelik olarak canlı bomba veya bombalı saldırı olabileceği istihbaratının geldiği, saldırganların arandıklarına dair UYAP kayıtlarının mevcut olduğu bilinmektedir. Kamu adına soruşturma yürüten, delil toplayan ve kanıt olarak mahkemeye sunan makam olan savcılık makamının suç delillerini gizleme nedeninin saldırının Emniyet Genel Müdürlüğünün bilgisi dâhilinde olduğu,  devletin siyasi, adli ve idari birimlerinin kusur hatta kasti sorumluluğunu saklamaya yönelik olduğu, devletin çeşitli kademelerinden bu saldırıya göz yumulduğu kanaatini oluşturmuştur. Yaşam hakkını korumak ile görevli olan devlet,  açık bir tehdit ortada iken ve bu tehditten bilgi sahibi iken,  her türlü istihbaratı almış olmasına rağmen hiçbir tedbir almamıştır.

- Savcılığın 103 yurttaşımızın yaşamını yitirdiği ve 400 den fazla yurttaşımızın yaralandığı Türkiye tarihinin en büyük katliamı olan 10 Ekim Gar Katliamında 9 klasörlük delil dosyasının mahkemeden ve müştekilerden saklandığı bilginiz dâhilinde midir?

- Savcılık tarafından görevi kötüye kullanma suçu teşkil eden konu ile ilgili olarak tarafınızdan kamuoyuna bir açıklama yapılacak mıdır?

- Kamu adına soruşturma yürüten, delil toplayan ve kanıt olarak mahkemeye sunan makam olan ve görevini kötüye kullanan savcı hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

- Bir savcı delilleri neden ve hangi amaçla kimler için saklar? Bilinmesi istenmeyen Emniyet Genel Müdürlüğünün saldırıdan haberinin olduğu mudur?

- Türkiye tarihinin en büyük katliamı olan Ankara Gar Katliamı soruşturmasında okunmamış ve zarfı dahil açılmamış olan cd ve kayıtlar var mıdır?

- Kimliği belirsiz kişilerce bırakılan 9 klasörlük delil dosyaları bakanlık müfettişlerince de incelenecek midir?

- Cumhuriyet Savcılığınca gaz incelemesi yaptırılmamasının gerekçesi nedir?

- Başsavcı Vekili Ramazan Dinç ‘in terfi ettiği yer neresidir?

- 9 klasörlük delil dosyasının Başsavcı Vekili Ramazan Dinç’in terfi ettirilmesinin ardından ortaya çıkarılmış olması sizce de manidar değil midir?

- Ankara Garı Katliamı soruşturmasında Minnesota Protokolü uyarınca "Bağımsız Soruşturma Komisyonu" kurulmamasının gerekçesi nedir?

11- Saldırıdan haberdar olduğu halde güvenlik tedbiri almayan, önleyici müdahale de bulunmayan emniyet müdürleri, yetkilileri hakkında bir işlem yapılmış mıdır”

12- 10 Ekim günü görevli ve yetkili olarak görevlendirilen emniyet mensubu kaç kişidir? Kaç tanesinin o gün miting alanında görev yaptığı tespit edilmiş midir?

13- Mahkemeye sunulmayan delil klasörlerinin kimin veya kimlerin zimmetinde tutulduğu tespit edilmiş midir

Medyafaresi.com (Ankara)