MedyaFaresi MedyaFaresi

HDP’de yeni MYK: Liste gençleşti, küçük değişiklikler yapıldı

HDP’de yeni eş başkanın ardından merkez yürütme kurulu (MYK) da belirlendi.

Eklenme: 29 Mayıs 2017 11:28 - Güncelleme: 29 Mayıs 2017 11:29

HDP eski eş genel başkanı Figen Yüksekdağ hakkında ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘suç işlemeye tahrik’ suçlamasıyla 30 yıldan 83 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Yüksedağ’ın 21 Şubat’ta milletvekilliği, 9 Mart’ta da parti üyeliği düşürülmüştü.

Bunun üzerine olağanüstü kongreye giden HDP, Yüksekdağ’ın yerine Kemalbay’ı yeni eş genel başkan olarak seçmişti.

‘Örgütlenme’ vurgusu
Dihaber’in haberine göre kongrenin ardından HDP’nin ilk parti meclisi (PM) bugün toplandı.

PM’de ele alınan konular arasında diğer eş başkan Selahattin Demirtaş dahil tutuklu siyasetçilerin durumu ve hükümetin muhalefete yönelik tutumu vardı.

Ortadoğu’daki gelişmelerin da konuşulduğu toplantıda, HDP’nin ‘saldırılara karşı somut bir örgütlenme planlamasına gidilmesi de’ kararlaştırdı.

Liste gençleşti
Yeni MYK’da büyük değişikliklere gidilmedi, tutuklu parti sözcüsü Ayhan Bilgen ve eş genel başkan yardımcısı Aysel Tuğluk da listeye girdi.

HDP’nin MYK’sı şöyle: Ali Kenanoğlu, Arife Çınar, Asiye Kolçak, Aycan İrmez, Ayhan Bilgen, Aysel Tuğluk, Ayşe Acar Başaran, Beycan Taşkıran, Can Memiş, Çilem Küçükkeleş, Dirayet Taşdemir, Emine Beyza Üstün, Fatma Kurtulan, Gülsen Ülker, Gülsüm Ağaoğlu, Hakkı Saruhan Oluç, Hişyar Özsoy, Mehmet Hüsammetin Yürek, Murad Mıhçı, Musa Piroğlu, Nadir Yıldırım, Nimettulah Erdoğmuş, Osman Baydemir, Ömer Önen, Selahattin Aslan, Sevtap Akdağ Karahanlı, Sezai Temelli, Ümmü Atiye Eren, Yurdusev Özsökmenler.

Etiketler : myk, hdp