MedyaFaresi MedyaFaresi

HDP'de olağanüstü MYK toplantısı

Suruç'taki bombalı katliamın ardından HDP, olağanüstü toplanma kararı aldı. HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, bütün bölge vekillerini Suruç'a yönlendirdiklerini ve acil koordinasyon merkezi oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Eklenme: 20 Temmuz 2015 14:50 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 02:26

Suruç’ta resmi rakamlara göre 27 kişinin ölümü, 100’den fazla kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırının ardından HDP’li milletvekilleri Suruç’a hareket etti. Saldırıyı kınayan HDP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder, HDP olarak olağanüstü toplantı kararı aldıklarını, bütün bölge vekillerini Suruç’a yönlendirdiklerini ve acil koordinasyon merkezi oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Önder, egemenlerin yıllardır Kürdü kendi derdiyle baş başa bırakma pratiği sergilediğini, o yüzden egemenlerin en çok enternasyonalist dayanışma pratiğinden korktuklarını belirterek, “ Bugün Suruç’ta meydana gelen katliamla tam olarak bu dayanışma duygusu hedef alındı” dedi.

‘MERSİN, ADANA, DİYARBAKIR ...’

Mersin ve Adana HDP il binaları ile Diyarbakır’daki bombalı saldırının ardından Suruç’taki katliam HDP’yi harekete geçirdi. HDP olağanüstü toplantı kararı alarak bütün yetkili kurullarını toplantıya çağırdı.

ÖNDER: ACİL GÜNDEM YARALILARIN DURUMU

Konuya ilişkin DİHA’ya konuşan Sırrı Süreyya Önder, “Başta yaralıların sağlık durumunu olmak üzere durumu organize etmek için arkadaşlarımızı yönlendirdik. Acil gündemimiz yaralıların süratle sağlık kuruluşlarına ulaştırılması ve sağlıklarına kavuşturulmasıdır. Belli ki Urfa hastaneleri yetmeyecek. Sağlık Bakanlığı ile görüşüyoruz. Ambulans yetersizliği söz konusu. Ailelerin haberdar edilmesi, kamuouyunun bilgilendirilmesi, olayın araştırılması ve gerekli tedbirlerin alınması gibi işleri yapmaya çalışıyoruz” dedi.

‘YAPAN DEĞİL YAPTIRANA BAKMAK GEREK’

Önder, olaylın kimler tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğine yönelik soruya da şu yanıtı verdi: “IŞİD artık homojen bir yapı olmaktan çıkıp çok başlı çok kontrollü bir taşeron yapıya dönüşmüştür durumdadır. Dolayısıyla biz değerlendirme yaparken, bu katliamlardan kullanılan yapıdan çok bununla murat edilen düzlemin ne olduğunu ve bundan hangi siyasal ve uluslararası güçlerin fayda göreceğine bakmak durumundayız. Gerek devlete dönük baskılarımız, gerek kendi kaynaklarımızla yürüttüğümüz çalışmalar bütün hızıyla sürmektedir. Unutulmasın ki gerek Adana ve Mersin bombacısına dönük manipülasyonun, gerekse de Diyarbakır katliamındaki örtü çekme çalışmalarının boşa çıkarılması bizatihi HDP ve diğer kurumlarımızın ısrarlı çalışmaları ve teşhirleri neticesinde olmuştur” şeklinde konuştu.