MedyaFaresi MedyaFaresi

HAYIR'cı şiddeti! Adalet Ağaoğlu ve Osman Can'a yumurta attılar!

İstanbul'da 'Yetmez Ama Evet' toplantısında Halkevleri adlı grubun üyeleri konuşmacılardan yazar Adalet Ağaoğlu ve hukukçu Osman Can'a yumurta attılar.

Eklenme: 05 Eylül 2010 14:08 - Güncelleme: 20 Mart 2016 01:10

İstanbul Taksim'deki Square Hotel'in dokuzuncu katında yapılan "Yetmez ama Evet" inisiyatifinin düzenlediği ve anayasa paketinin tartışıldığı etkinlikte katılımcıları ve konuşmacıları şoke eden bir protesto olayı yaşandı.

SALDIRI GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Osman Can, Adalet Ağaoğlu, Ömer Laçiner, Mustafa Paçal, Ahmet Kekeç, Yücel Sayman, Markar Esayan, Zeynep Tanbay, Mustafa Şentop, Mehmet Uçum, Turgay Oğur, Şenol Karakaş ve Emre Aköz gibi isimlerin de konuşmacı olarak katıldığı toplantıda sekiz kişilik grup, söz alıp konuşmak istedi. Moderatörün soruların toplantı sonunda alınacağı uyarısına rağmen, Halkevleri ve Öğrenci Kollektifleri üyeleri olduğu öğrenilen eylemciler, konuşmacıların bulunduğu masalara yönelerek arbede çıkarttılar. Toplantıyı sabote etme amacı taşıdıkları anlaşılan grup, yanlarında getirdikleri yumurtaları konuşmacılara fırlattı. Yumurtalar Osman Can, Adalet Ağaoğlu ve Devrimci Sosyalist İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şenol Karakaş'a isabet etti. Salonda beş dakika süren olaylar, salon kapısı önünde de göstericilerin ayrılmamakta direnmesi üzerine bir süre daha devam etti. Polisin çağrılması üzerine otel dışına çıkan grup eylemi "Hayır" afişlerinin üzerinin "Yetmez ama Evet" afişleriyle kapatılmasını protesto etmek için yaptıklarını söylediler. Toplantı, arbedenin ardından ilgiyle devam etti. Ağaoğlu, Can'ın yazdığı son kitap ile yargının algılanışı konusunda bir çığır açtığını ve bu nedenle kendisine teşekkür borçlu olduklarını söyledi. Tüm katılımcılar 12 Eylül'ün milat, 13 Eylül'ün ise yeni bir anayasa için çalışmanın ilk günü olacağı konusunda birleşen konuşmalar yaptılar.