MedyaFaresi MedyaFaresi

\"Hapiste en çok gazetecisi olan ülkeyiz!\"

TGC Başkanı, "Türkiye'yi yönetenlerin hapiste hiç gazeteci olmayacak sözüne rağmen, demokratik ülkeler içinde hapiste en çok gazetecisi olan ülke olarak kalacaktır" dedi

Eklenme: 22 Ekim 2010 17:44 - Güncelleme: 18 Şubat 2016 15:38
56. Yerel Basın Semineri'nde konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, "Türkiye'yi yönetenlerin hapiste hiç gazeteci olmayacak sözüne rağmen, demokratik ülkeler içinde hapiste en çok gazetecisi olan ülke olarak kalacaktır" dedi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung'la (KAS) birlikte düzenlediği Yerel Basın Seminerleri'nin 56'ıncısı Gaziantep Grand Hotel'de başladı. Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğini üstlendiği seminere Gaziantep merkez ve ilçelerinden gazeteciler katıldı.

Seminerin açış konuşmalarını TGC Başkanı Orhan Erinç, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Kocaman, Gaziantep Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ve Şehit Kamil Belediye Baskanı Rıdvan Fadiloğlu yaptı.                   

ERİNÇ: FİKİR SUÇU KAVRAMI ÇAĞDIŞI                                                                            

TGC Başkanı Orhan Erinç, seminerin açılışında 'Türkiye yönetenlerin hapiste hiç gazeteci olmayacak sözüne rağmen demokratik ülkeler içinde hapiste en çok gazetecisi olan ülke olarak kalacaktır" diye konuştu.

Erinç sözlerini şöyle sürdürdü:

"21 Ekim çok önemli bir gündü. 150 yıl önce fikir gazeteciliğinin başlangıcı olan Tercümanı Ahval'in  150. kuruluş yıldönümüydü. Düşünceleri nedeniyle öldürülen 62. gazeteci olan Ahmet Taner Kışlalı'nın aramızdan ayrılışının 11. yılıydı. Fikirlerini açıkladığı için hoşlanmayanlar tarafından taciz edilen tehdit edilen, kaba kuvvetle susturulmaya çalışılan meslektaşlarımızı anmak gibi bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Türkiye bu açıdan da bir çelişkiler ülkesi olma yolunda devam ediyor. Öldürülen gazetecilerin yanı sıra fikirleri nedeniyle yargılanan tutuklanan mahkum edilen tutukluluk süresi ceza infazına dönüşen meslektaşlarımız var. Fikir suçu kavramı çağdışı, Bunu herkes söylüyor. Siyasetçiler bunu değiştirmek için yasalarda ne tip yenilikler getiriyor sorusuna olumlu yanıt bulma olanağımız yok. Hukuk siyasetçiler tarafından kural haline getiriliyor. Hukuktan çok siyaset ön planda. Sonunda beklenmeyen Türkiye'yi dünyayı gözünde örseleyen bir durum oluşuyor. Ceza yasası yapılırken söylediğimiz sorunları yaşıyoruz. Çok sayıdaki meslektaşımız mahkemelerde yazdıkları, söyledikleri, haberleri, köşe yazıları nedeniyle yargılanıyor."

OLCAYTO: "BAŞBAKANA SORU SORAMAYAN MUHABİR TOPLULUGU VAR"

TGC Başkanvekili Turgay Olcayto ise "Başbakana soru soramayan gazeteci topluluğu var. Akreditasyonlar iptal ediliyor, gazeteciler toplantılara katılamıyorlar. Sermayenin kendi çıkarları engel oluyor, muhabir ne yazacağını şaşırıyor"dedi.

Olcayto geçmişte editoryal bağımsızlığın önemli olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

"İstanbul Gazeteciler Sendikası'nı hatırlayalım. Kurucular Hıfzı Topuz, Ali İhsan Göğüş, Ecevit Güresin... Bir sendikaya bakıyorsunuz görev alan isimlere bakıyorsunuz üst kesimlerde gazetelerde yönetici olarak çalışan insanlardı. Editöryal bağımsızlık önemliydi. O dönemde tarafsız gazetecilik yapmak mümkündü. Yazı işleri müdürü sendikada görev yapacak kadar cesurlarmış. Örgütlenmenin bilincinde olacak kadar da gazeteciliğin ruhunu kavramışlardı."

"ÖRTÜLÜ SANSÜR VAR"

Gazetecilerin sorunlarıyla ilgilenen sendika kalmadı diyen Olcayto "İki gazete birleşti birçok kişi işsiz kaldı. İşsizlik çok fazla. Artık açık sansür yok ama örtülü sansür var. Holdingin çelişen bir haberi, gazetecinin yapması mümkün değil. Siyaset, sermaye çarkına sıkışmış medyanın çıkar ilişkileri yüzünden sağlıklı haber iletebilmesi halkı doğru yansız, bilgilendirmesi çok zor. Türkiye basın özgürlüğünde 138. sırada. Siyasetçilere göre basın özgürlüğü var ama tanımını yanlış yapıyorlar. Basın özgürlüğü doğru ve yansız bilgilendirme hakkıdır. Halk yönlendirilyor bilgilendirilmiyor. Ülkemizde bu ayıbı silecek girişimlerin yapıldığını söylemek çok zor." dedi.

 

"YASALARDA BOŞLUKLAR VAR"

TGC ceza yasasının pek çok boşluğu olduğunu ilettiklerine dikkat çeken Olcayto, yargıyı etkileme maddesi aleyhimize işliyor. Yargı bu kadar kırılgan mı ki, iki satır yazıdan etkileniyor. Yargıyı etkileme ve yayın yoluyla hakaret bizi başka yerlere götürüyor. Davanın davacının gazeteci olduğunu görüyorsunuz. Gazetecinin dayanışma içinde olacağı yerde yandaş, Candaş diyerek gazeteciler birbirlerine dava açıyor. Bel altından vurmaya başlıyor. Gazetecilik bu noktaya geldiyse artık oturup düşünmek lazım" diye konuştu.

"HALK TV İLE UYUTULUYOR"

Olcayto sözlerini şöyle sürdürdü:  "Son dönemde halk, TV ile uyutuluyor. İnternette kirlilik var ama yine de özgürlük alanı. Otosansürle gizlemeye çalıştıkları haberler internetteki özgürlük sayesinde halka ulaşıyor. Yerel basın yaygın basına göre daha dik durabilir diye düşünüyorum. Böyle seminere gelince hayal kırıklığına da uğradığımız çok oluyor. Her ilde cemiyetlerin sayısı artıyor. Bir ilde bir cemiyet olması, birinci şık olmalı. Neden bir ilde güçlü bir gazete çıkmasın, yaygın basından önce yöre halkının okumasını sağlayacak bir gazete çıkmasın. Mutlaka olması lazım Çok güçlü yerel basınları var, örneğin Almanların. Halk önce yerel gazeteyi okuyor. Kooperatif olabilir, ortaklık kurulabilir yörenin sesini duyurur. Büyük gazeteler çok acımasız. Yerelde reklam haklarınızı elinizden alıyorlar."

KOCAMAN: HÜR İRADE ÖZGÜR OLMALI

Seminerin açılışında konuşan Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Kocaman, "Soru da bilgi de çıkar cevap da bilgiden çıkar" diyerek başladığı sözlerini "Bilgi içindeki ülkede hür iradenin özgür bağımsız olması gerekiyor. Aksi halde hür basından da söz edilemez" diye sürdürdü

Kocaman, öz eleştiri yapılmasına dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti:

"Öz eleştiri tenkit savunmadan daha erdemlidir. Buradaki problemlerimizi genel hatlarıyla anlatmadığımız sürece bir maksada varmamız mümkün değil. Genel basına bakınca binin üzerinde radyo ve gazeteler var. 10 bine dayanan ajans var. Bu kadar büyük bir sayı yoğun gazete çıkışı bilgi kirliliğine sebebiyet veriyor. Eğitim sistemi buna yanıt vermiyor, güçlü değil.

Basın nedir, hukuku nedir, basının tarifi gazeteciliğin anlamı nedir, bunun anlamının çözülmesi lazım. Bu taş yerine oturmuş değil. Toplum basından talep ettiği bilgiyi bulamıyor.

Türk basını yön kaybediyor. Basın üniversite kadar değerli, kamu görevi yapıyor. Yanlış yapılanmada yanlış uygulamalar basına güveni sarsmıştır. Daha önce gazete yazmıştır doğru deniliyordu şimdi hava durumu haberleri daha gerçekçi görünüyor. Basına olan güven sarsıldı. Basın anahtar değil, maymuncuk oldu, hür yasama, hür yargı olması gerekiyor. Basının da asli görevine dönmesi gerekiyor. Basın eğitim ve kültür aracı Avrupa'da.

Medya paranın gücün yanında paranın gücüyle birleşen basın gerçekleri dile getiremiyor. Yerel medyada bine yakın gazete var. Yüzde 70'i gazeteci değil ticaretle basını karıştıran bir basın hegemonyası, basın terörü doğdu. Kendi hesabımızı vermeden başkalarından hesap soramayız. Aksi halde medya varoşun ve mağdurun yanında değil iktidarın ve gücün yanında oluyor. Gücün yanında olan basın bekleneni veremez. Güçler ayrılığı birbiri üzerindeki denetimi ve tahakkümü basının önünü tıkıyor. Hür basın karar veriyor. Referandum geçirdik. Kimsenin haberi yok. Vatandaşın hiç haberi yok. Hiçbir haber misakı milli sınırlarından daha değerli değildir, yargı, yasama yürütme bağımsızlığından daha değerli değil."
 
Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ise "Gazeteciler eğitimden sağlığa hukuka kadar bize danışmanlık yapıyor. 18 günlük 22 haftalık gazete 8 adet televizyon ve radyonun görev yaptığı ilimizde bu toplantı çok önemli. Kamu görevine katkı sağlayacak basının" diye konuştu.


İlk oturumun başkanlığını yapan Gazeteci Yusuf Ağar da "Mesleğimiz sürekli kan kaybediyor. 2 gün bu seminerde bir nefes bulacağız. İleriye doğru gitmek için bir enerji toplayacağız. TGC' ye bu imkanı sağladığı için teşekkür ediyoruz" dedi.