MedyaFaresi MedyaFaresi

Hangi balık, hangi ayda yenmeli?

Sağlıklı menülerin vazgeçilmez lezzeti olan balık, fosfor, iyot, kalsiyum, folik asit ve selenyum gibi minerallerden oluşan içeriğiyle de çok zengin bir besin. Ancak tabi ki doğru zamanında tüketilmedi.

Eklenme: 14 Mayıs 2019 14:11 - Güncelleme: 14 Mayıs 2019 14:44

Hangi balık, hangi ayda yenmeli?  İşte balıklar ve ayları

Ocak: Bu ayın en lezzetli balıkları uskumru, lüfer, palamut ve istavrittir. Çinekop, tekir, kefal, kırlangıç ocak ayında en bol dönemini yaşayan balıklardır.

Şubat: Kalkan mevsiminin başlangıcıdır. Tekir, gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, levrek şubat ayında lezzetlidir.

Mart: Gümüş, izmarit, mezgit, kalkan, kaya balığı, mezgit, kefal, levrek, yayın balıkları mart ayının lezzetli ve bol bulunan balıklarındandır.

Nisan: Gümüş, izmarit, kalkan, mersin, barbun, levrek, kefal, kaya balığı lezzetlidir. Nisan ayında en fazla avlanan balıklar kalkan, levrek, mercandır.

Mayıs: Gümüş, izmarit, mercan, mersin, mezgit, levrek, kaya balığı en lezzetli balıklardır. Mayıs ayı deniz canlıları ve balıklar açısından çok zengin çeşitlilik gösteren bir aydır. Barbun, istakoz, levrek, tekir, dil balığı, pavurya, kılıç, kırlangıç, karides, iskorpit mayıs ayında lezzetle tüketilebilir.

Haziran: Mercan, akya, kaya balığı, mersin, orkinos, orfoz, sardalya, bu ayda tüketilebilen gereken balıklardandır.

Temmuz: Sardalya, çinekop, sarıağız, akya, orkinos, kaya balığı, trança, sinarit bu ayın en lezzetli balıklarıdır. İstavrit çok lezzetlidir.

Ağustos: Çinekop, sarıağız, sinarit, kaya balığı, orkinos, sarıkanat lezzetlidir. İstavrit yine en lezzetli balıktır.

Eylül: Kılıç ve sardalya balıkları hala lezzetlıdır. Lüfer, kolyoz, izmarit, barbun, çinekop, çipura, uskumru, kılıç ve kırlangıç eylül ayında da çok bol avlanır.

Ekim: Balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz, traça çok lezzetlidir. Palamutun en lezzetli zamanıdır.

Kasım: Lüfer, palamut, orfoz, sarıağız, tekir, torik, uskumru, kefal, sazan, yayın lezzetlidir. Kasım ve Aralık, lüferin en lezzetli zamanıdır. Kasım ayı torik akışının en yoğun olduğu zamandır.

Aralık: Uskumru, lüfer, palamut, torik lezzetlidir. Tekir, bolca avlanır ve hamsinin de tam lezzetli olduğu zamandır.

Cibalikapı Balıkçısı olarak tüm balıkları en taze, en lezzetli haliyle sizlere sunuyoruz. Tabi ki doğal hayatı da unutmuyoruz 24 cm’den küçük lüfer asla tavsiye etmiyoruz. Sarıkanat ve Çinakopu da ne alıyor, ne satıyoruz. Sağlıklı menülerin vazgeçilmez lezzeti olan balık, fosfor, iyot, kalsiyum, folik asit ve selenyum gibi minerallerden oluşan içeriğiyle de çok zengin bir besin. Ancak tabi ki doğru zamanında tüketilmedi.

(Cibalikapı Balıkçısı)