MedyaFaresi MedyaFaresi

Haluk Levent’ten ağaç kesilmesine tepki: Milliyetçilik sadece bayrak profili ile olmuyor

Şarkıcı Haluk Levent, Çanakkale'nin Kirazlı köyünde kurulacak altın madeni sebebiyle yaklaşık ağaçların kesilmesine tepki gösterdi.

Eklenme: 21 Temmuz 2019 08:49 - Güncelleme: 21 Temmuz 2019 08:57

Twitter hesabında yaptığı paylaşımda Levent, “Kanadalı şirket Çanakkale Kirazlı'da 200 bin ağaç kesiyor 200 bin. Şaka gibi. Milliyetçilik sadece bayrak profili ile olmuyor! Milliyetçilik kavramı ülkece genişletilmeli. İçine ağaç, toprak, bilim, tarım serpilmeli Çocuklar bu kavramlarla büyütülmeli. Vatan o zaman vatandır!” dedi.

Levent, daha sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Orman Bakanlığı Müşaviri ile görüştüğünü, kesilen ağaç sayısının 13 bin 400 olduğu hakkında bilgi aldığını duyurdu. Levent'in paylaşımı şöyle:

Çanakkale'nin Kirazlı köyünde Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesinde, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili başta TEMA Vakfı olmak üzere birçok STK harekete geçerken, CHP'li 26 milletvekilinin imzasını taşıyan araştırma önergesi AKP ve MHP'nin oyları ile reddedilmişti.

ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen 195 bin ağaç kesilen altın madeninin durdurulması için TEMA Vakfı tarafından Change.org'da kampanya da başlatıldı.