MedyaFaresi MedyaFaresi

Hakkı Devrim'e \"Öyle yazma böyle yaz\" diyen kim?

Hakkı Devrim, kendisi hakkında gelen şikayet dosyalarından şikayet ederken kendisine nasıl yazması gerektiğini anlatanların olduğunu söyleyiverdi

Eklenme: 17 Aralık 2009 11:44 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 01:36

İşte Hakkı Devrim'in sözleri...

Düşündüklerimi bazen fazla açık dile getirmemden rahatsızlık duyanlar olduğunu işitiyorum. Yazdıklarımı, demedim yanlış anlaşılmasın. Şayet öyle olsaydı, beni yöneticilere (mesela İsmet Berkan'a) şikâyet edeceklerine, kusurlu veya zararlı gördüklerini önce bana söylemelerini tercih ederdim.

Benden şikâyetçi olanın, bizim iş dünyamızda benden daha önemli biri olduğunu da sanmayın. Selefleri vardı dost olduğumuz.

Bir çok konuda benden şikâyetlerini bana söylemeyi hiç tereddütsüz tercih eden; doğrudan bana söyledikleri için saygı duyduğum ve eleştirilerini teşekkür ederek değerlendirdiğim...

Yanlış anlaşılmasın, şikâyet mercii Patron değil. (Büyük Patron'u kastediyorum.) O olsa, başka anlamlara da geleceği için zaten bana söylemezdi, diye düşünürüm.

Herkesin çekindiği bir makamdan, vaktiyle benim hakkımda gelen -ve neredeyse bir klasörü doldurduğu söylenen- şikâyetleri, ben başka kaynaktan öğrenip de ısrarla bilmek ve görmek isteyince, itiraf etmek zorunda kalmıştı.

İtiraf ederken adeta mahcup bir hali vardı, unutmuyorum. Bana «Yazık ki çok seyrek olarak», bir yazımı beğendiği zaman telefon edip «Eline sağlık Hakkı Hoca!» der, hepsi o kadar.

Önümüzdeki nisan ayında Doğan Grubu'nda yirminci yılımı tamamlamış olacağım. (Burada da bir şikâyetimi söyleyeyim. On yıllıklara kıdem kağıdı verirken, 2000 yılında beni unutmuşlardı. Bu sefer de aynı muameleye maruz kalırsam bir karara varacağım:

Demek ki çok yaşlanmışlara da kıdem kağıdı vermeyi nazik bir davranış saymıyorlar. Onlara yaşlılıklarını hatırlatmamak için herhalde. Bir inceliktir.)

Aydın Doğan Patron'dan söz etmişken, bir kadirbilirlik borcumu daha yerine getireyim.

Cihat Baban (Son Saat ve Tercüman), Bahadır Dülger (Havadis), Safa Kılıçlıoğlu (Yeni Sabah, Meydan), Nihat Kürşat (Ege Ekspres), Erol Simavi (Yeni Gazete) ve Recep Bilginer (Tasvir) diye de patronlarım oldu benim, yol boyu... İstanbul Radyosu'nda da Mesut Cemil Tel. Rahmetlisi çok bir liste. Bana hiç bir zaman «Hakkı öyle söyleme! Veya yazma!» demedikleri için, hepsine müteşekkirim...

Kim peki, diye de sormayın. Patron değil, dedim ya!

 

Hakkı Devrim - Radikal