MedyaFaresi MedyaFaresi

Hadi 27 Eylül ipucu: İhtiyacı olmadığı halde çalma hastalığının adı nedir?

İhtiyacı olmadığı halde çalma hastalığının adı nedir? Son zamanların popüler uygulamalarından olan Hadi herkes tarafından büyük ilgi görüyor. Bu akşam başlayacak olan yarışmanın sorusunun ipucu Hadi sosyal medya hesabından yayınlandı.

Eklenme: 27 Eylül 2018 11:49 - Güncelleme: 27 Eylül 2018 11:53

Peki İhtiyacı olmadığı halde çalma hastalığının adı nedir? Hadi 20.30 akşam sorusu ipucu! Detaylar haberimizde...

İhtiyacı olmadığı halde çalma hastalığının adı nedir? Hadi gündemde ön plana çıkan uygulamar arasında bulunuyor.

Herkes Hadi ile ilgili detayları araştırmaya başladı. İhtiyacı olmadığı halde çalma hastalığının adı nedir?

Hadi 27 Eylül 12.30 Detaylar haberimizde...

Kleptomani nedir?

Hırsızlık hastalığı olarak bilinen kleptomani, ihtiyaç olmayan eşyaları çalma dürtüsüdür. Bu rahatsızlığı bulunan kişilerin çaldıkları eşyalar genellikle değersizdir. Hırsızlık hastalığı ruh sağlığının bozulması ile birlikte paralelik gösterir.

Sorunun temelinde kişinin cesaretini kanıtlamak istemesi yatmaktadır. Kleptomanlar çaldıkları nesneleri çoğunlukla birilerine hediye verir, saklar ya da gizlice yerine koyar. Hırsızlık yaparken yakalandığı taktirde üzüntü ve utanç duyarlar.

Kleptomani hastalığının görülme sıklığı nedir?

Kleptomani nadir görülen ruhsal bir bozukluktur. Hırsızlık hastalığının toplumdaki yaygınlığı %0,6 civarındadır. Öte yandan bu sorun erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmektedir.

- Kadın: %77

- Erkek: %23

Kleptomani hangi yaşlarda görülür?

Kleptomani genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır.

Kleptomani nasıl tedavi edilir?

Kleptomani tedavisi psikanaliz yolu ile yapılır. Hastanın geçmişte yapmış olduğu hırsızlıklar tespit edilerek kişiye bu alışkanlığını bırakması konusunda uyarılarda bulunulur. Öte yandan kleptomanlar hasta olduklarını kabul etmemektedir. Bu durumda aile önemli bir yere sahiptir. Hastanın güzel bir dille uyarılması ve gururu incilmeden uzman hekime götürülmesi gerekmektedir.

Kleotomaniye yol açan durumlar nelerdir?

- Epilepsi

- Beyin atrofisi

- Demans

- Bazı tümörler

- Bazı ilaçlar

Kleptomani hastalığının yol açtığı sorunlar nelerdir?

- Kaygı bozukluğu

- İntihar düşüncesi

- Depresyon

- Alkol ve madde bağımlılığı

- Yeme bozuklukları

- Soyal problemler

HADİ NEDİR?

Geçtiğimiz haftalarda AppStore’larda yerini alan HADİ artık Androidlerin de cebine girdi. Binlerce kişi tarafından aynı anda canlı oynanabilen yarışma; günde iki kez yayınlanıyor.

Yarışmacıların binlerce lira gerçek parayı 12 soruyu bilmeleri durumunda kazandığı yarışmada; eğlence ve heyecan bir arada. Her gün aynı saatte sadece on iki soruluk yarışma boyunca canlı yayınlanan yarışmaya erişmek için Hadi uygulamasını indirmek yeterli.

Uygulamayı kullanmak ise tamamen ücretsiz. Yapılması gereken tek şey, daha önce bildirilen yarışma saatinde uygulamayı açık tutmak. Akabinde telefon ekranını dolduran sunucu; canlı yayında soruları ardı sıra soracak; oyuncular ise çoktan seçmeli cevapları tek bir tık ile yanıtlayacak.

Yanıtlama süresi ise on saniye. Yarışma sırasında yarışmacılar canlı yayında yazışabiliyor, arkadaşını yarışmaya üye edenler ise ekstra can hakkı kazanıyor.

Hadi, mobil dünyada bilgisine güvenenlerin yeni trendi olarak dikkat çekiyor.

Aralarında 15 yıldan fazla sürede onlarca dijital ürüne imza atmış; Emre Ulusoy, Gökhan Örün ve Lenasoftware ekibinin bulunduğu, tecrübeli yönetim kadrosu ve yurtdışı kaynaklı yatırımcıları ile Hadi; “cepteki televizyon” teriminin karşılığı olmak amacıyla teknoloji alanında çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

İşte 'Hadi'nin kullanıcıları için yaptığı açıklama:

Her gün aynı saatte Hadi bilgi yarışmasına katılabilir, arkadaşlarını davet ederek Joker hakkı kazanabilir ve yarışmalarda daha avantajlı olabilirsin;)