MedyaFaresi MedyaFaresi

HaberTürk yazarı Yılman'dan Fransa Milli Marşı'nı yuhalayanlara: Densizler

Türkiye A Milli Futbol Takımı, 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri H Grubu'ndaki üçüncü maçında son dünya şampiyonu Fransa'yı 2-0'lık skorla yendi. Karşılaşmada bir grup taraftar Fransa Milli Marşı'nın ıslıkladı.

Eklenme: 10 Haziran 2019 09:01 - Güncelleme: 10 Haziran 2019 09:03

HaberTürk yazarı Sevilay Yılman da marşı ıslıklayarak yuhalayanlara dair bir yazı kaleme aldı.

TFF Başkanı Nihat Özdemir’i de yaşananlarla ilgili olarak aradığını ancak Özdemir'in ılımlı açıklamalar yaptığını söyleyen Yılman, "Özdemir’i anlıyorum. Türkiye Futbol Federasyonu’nun başkanı olarak ılımlı konuşmak zorunda. Buna mecbur ama bence yine de 'Maalesef böyle şeyler olabiliyor' dememek lazım. Çünkü bu söylem konuk ettiği Fransa Milli Takımı’nı şuursuzca yuhalayan densizlerin yaptığını normalleştirir ve bir dahaki sefere de aynı şeyi yapmaktan hiç çekince duymazlar!" ifadesini kullandı.

Yılman "Yakıştı mı bu hareket ev sahipliğimize?" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

40 yılın başında hep beraber bir sevinç yaşadık… Ülke olarak, millet olarak geçen senenin şampiyon takımı Fransa Milli Takımı’nı konuk ettiğimiz Konya’da 2-0 mağlup ederek futbol tarihimize çok özel bir anı kaydettik.

Ettik ama bu sevincimiz, bu hevesimiz stadyumdaki bazı densiz izleyicilerin Fransız Milli Marşı çalındığı sırada protesto edip yuhalaması, ıslık çalması sayesinde gölgelendi.

Dün TFF’nin çiçeği burnundaki başkanı Nihat Özdemir’i aradım.

Hem maç galibiyeti nedeniyle tebrik etmek hem de söz konusu protesto ile ilgili ne düşündüğünü öğrenmek için.

Üzülmüş tabii o da. “Hiç gerek yok bu tür hareketlere!” diyor. Ve ekliyor: “Biz kimin milli marşı olursa olsun bırakın protesto edilmesini, sonunda alkışlanmasını arzularız. Konya’da da bunu beklerdik ama olmadı. Ve bir kısım seyirci Fransızların marşı çalındığı sırada ıslıklarla protesto etti. Cılızdı bu protestolar. Oluyor böyle şeyler ama tabii olmasa daha iyi olurdu…”

Özdemir’i anlıyorum. Türkiye Futbol Federasyonu’nun başkanı olarak ılımlı konuşmak zorunda. Buna mecbur ama bence yine de “Maalesef böyle şeyler olabiliyor” dememek lazım.

Çünkü bu söylem konuk ettiği Fransa Milli Takımı’nı şuursuzca yuhalayan densizlerin yaptığını normalleştirir ve bir dahaki sefere de aynı şeyi yapmaktan hiç çekince duymazlar!

Yazının devamı için tıklayın

Etiketler : Sevilay Yılman