MedyaFaresi MedyaFaresi

Haber sitesi ile Alman politikacıları hack'lediler

İsrail'de yayın yapan haber sitesi Jerusalem Post'u hack'leyen siber korsanların bu sitedeki reklamları Almanya'dan giriş yapan kullanıcıların görebileceği şekilde manipüle ederek Alman politikacıları hedef aldığı iddia ediliyor.

Eklenme: 30 Mart 2017 12:58 - Güncelleme: 30 Mart 2017 13:00

Rus hacker'ların ABD seçimlerini etkilediği iddiasının hala konuşulduğu günümüzde benzer bir iddia Almanya'dan geldi. 

İsrail merkezli haber sitesi Jerusalem Post'u hack'leyen "yabancı hacker"larbu site üzerinden Alman Parlamentosu'nu hedef aldı. 

Almanya Federal Bilgi Güvenliği (BSI) tarafından yayınlanan rapora göre, Jerusalem Post'u hack'leyen siber korsanlar, sitede yer alan reklam alanına kendilerinin oluşturduğu 3'üncü parti siteleri link'ledi. 

SİTEDEKİ REKLAMLARI DEĞİŞTİRDİLER

Sadece Almanya IP'si kullanlar için yapılan bu değişiklik sonrası kullanıcılar bu reklamlara tıkladıkları zaman hacker'ların yerleştirdiği sitelere giriş yaptı ve siber korsanlara karşı savunmasız kaldı. 

"EN AZ 10 KİŞİ ETKİLENDİ"

BSI'den yapılan açıklamada teknik incelemenin sona erdiği ve en az 10 Alman bürokratın söz konusu saldırıdan etkilendiği belirtildi. BSI söz konusu kullanıcıların hacker'ların bu saldırısından ne kadar zarar gördüğüne dair bir açıklama yapmaktan kaçıncı. 

Resmen açıklanmasa da hükümete yakın kaynaklara dayandırılan haberlerde Alman Parlementosu'na yapılan saldırının arkasında 2016 yılında Demokratik Ulusal Komite'nin maillerinin hack'leyen grubun olduğu bilgisine yer veriliyor.
 

JERUSALEM POST SALDIRIYI DOĞRULADI

Hacker'ların manipüle ettiği Jerusalem Post, sitenin reklam kısımlarının yabancı hacker'lar tarafından değiştirildiğini doğruladı.

Jerusalem Post konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada sitenin Ocak ayında siber saldırıya uğradığını belirtti ve bu durumun fark edilmesi ile birlikte 'İsrail Siber Güvenlik Birimleri'nden yardım istendiğinin altını çizdi. 

TEORİK OLARAK MÜMKÜN; PRATİKTE ÇOK ZOR

Siber güvenlik uzmanı Graham Cluley'ye göre böyle bir saldırı teorik olarak gerçekleştirilebilse de pratikte hayata geçirilmesi oldukça zor. Hacker'ların Alman IP'si ile siteye giren kişilere değiştirilmiş reklamları gösterebileceğini belirten Cluley, bu yöntem ile sadece politikacıları hedef almanın oldukça zor olduğunun altını çizdi. 

SALDIRININ ARKASINDA RUS HACKER'LAR MI VAR?

Bu açıklama akıllara olası bir Rus hack saldırısını getirdi. Zira geçtiğimiz dönemde Kremlin destekli hacker'ların parlamentonun alt meclisi olan Bundestag‘daki Alman partilerini hedef alan bir saldırıya imza attıkları iddiası ortaya atılmıştı.