MedyaFaresi MedyaFaresi

Güneydoğu'da gündüz geceye döndü!

AFRİKA çöllerinden gelen toz bulutları Güneydoğu'da Diyarbakır, Mardin, Batman gibi illeri etkisiz altına alırken, hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Eklenme: 09 Nisan 2015 16:42 - Güncelleme: 20 Aralık 2015 04:42


VİRANŞEHİR'İ TOZ BULUTU KAPLADI

SURİYE üzerinden gelen toz bulutu Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde günlük yaşamı olumsuz etkiledi.

Viranşehir'de sabah saatlerinden itibaren etkili olan toz bulutu, gökyüzünün gri renge bürünmesine yol açtı. Nefes almakta zorlanan bazı vatandaşlar maske takarak toz bulutundan korunmaya çalıştı. oldu. Meteoroloji yetkilileri, ilçede etkili olan toz bulutlarının gün içerisinde dağılacağının tahmin edildiğini bildirdi.

TOZ BULUTU ŞANLIURFA'DA DA ETKİLİ OLDU

Toz bulutu Şanlıurfa'da da etkili oldu. Gökyüzünün gri renge dönüştüğü ve görüş mesafesinin düştüğü kentte, sürücüler hızlarını düşürüp, farlarını yakarak ilerledi. Uzmanlar, astım hastası ve çocukların dışarı çıkmaması tavsiye etmesine yol açan toz bulutunun yağması beklenen yağmurla dağılacağı kaydedildi.DİYARBAKIR’ DA GÜNDÜZ GECE OLDU

AFRİKA çöllerinden gelen toz bulutları Güneydoğu'da Diyarbakır, Mardin, Batman gibi illeri etkisiz altına alırken, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 15'inci Bölge Müdürü Abidin Aydın, toz taşınımının yarın öğlen saatlerine kadar bölgede etkisini sürdüreceğini söyledi.

Afrika'nın kuzey çöllerinden gelen toz bulutları rüzgarlarle birlikte geldiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni etkisiz altına aldı. Dün etkisini Şanlıurfa'da gösteren toz bulutları, bugün Diyarbakır, Siirt, Mardin ve Batman gibi illerde etkili oldu. Toz bulutları nedeniyle Diyarbakır'da gökyüzü kırmızıya boyanırken, kentte görüş mesafesi düştü, trafikte bulunan araçlar farlarını yakmak yorunda kaldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 15'inci Bölge Müdürü Abidin Aydın, toz taşınımının belli aralıklarla görülebildiğini Afirka'nın kuzeyinde bulunan çöllerden rüzgarın etkisiyle atmosfere yayılarak geldiğini söyledi. Aydın, "Toz zerrecikleri Akdeniz'i geçerek dün akşamdan itibaren ilk olarak Şanlıurfa'da görüldü. Bugün itibariyle etkisini bölgede sürdürmekte. Beklenen hafif yağışla birlikte yere çamur olarak inmesi bekleniyor. Yarın öğlen saatlerine kadar toz taşınımının devam edeceğini bekliyoruz. Görüş mesafesinin 1 kilometreye düşmesi durumunda hava ulaşımının da etkilenmesi söz konusu. Havadaki tozun ayrıca özellikle solunum sıkıntısı rahatsızlığı olan vatandaşları da etki edebileceği düşüncesindeyiz. Bu tür rahatsızlığı olan vatandaşların gerekli önlemleri almasını öneriyoruz" dedi.