MedyaFaresi MedyaFaresi

Güney Kıbrıs'tan Türkiye-AB müzakeresine ret!

Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı, "AB'nin Türkiye'nin üyelik sürecinde dondurulan müzakere başlıklarının açmasına onay veremeyiz" dedi.

Eklenme: 19 Ekim 2015 13:13 - Güncelleme: 29 Mart 2016 20:32

Reuters'ın haberine göre, "Müzakerelerin dondurulmasına yol açan nedenler ortadan kalkmadı... Mevcut durum sürdükçe, buna rıza gösteremeyiz" diyen Yannis Kasulides, "yargı ve temel haklar" ile "adalet, özgürlük ve güvenlik" başlıklarının açılmasına karşı olduklarını söyledi.

Aralarında bazı müzakere başlıklarının açılmasının da bulunduğu bir dizi talebiniAvrupa Birliği'ne ileten Türkiye'nin istekleri AB liderlerinin geçen haftaki "mülteci" zirvesinde ele alınmıştı.

Almanya Başbakan Angela Merkel de dünkü İstanbul ziyareti sırasında, Türkiye’yle üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılabileceği mesajını vermişti.

"Almanya, bu yıl içerisinde 17'nci başlığın (ekonomik ve parasal politika faslı) açılmasına hazır" ifadesini kullanan Merkel, 23'üncü (yargı ve temel haklar) ve 24'üncü (adalet, özgürlük ve güvenlik) başlıkların açılması hazırlıkları konusunda ise konuşulması gereken bazı konular bulunduğunu söylemişti.