MedyaFaresi MedyaFaresi

Gülen'in açıklamasındaki çok ilginç Hudeybiye detayı!

MEDYAFARESİ DETAY / VİDEO Herkes Fethullah Gülen'in barış görüşmelerine destek açıklamasını konuşuyor. Ama orada öyle bir detay var ki.. Medyafaresi açıklıyor.

Eklenme: 08 Ocak 2013 16:09 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 15:34

Fethullah Gülen’den, son dönemde medyada sıkça gündeme gelen, “Hizmet Hareketi”nin özellikle Kürt meselesiyle ilgili, müzakere sürecine karşı olduğu ve "güvenlikçi politikalar"dan yana olduğu yönündeki iddiaları yalanlayacak bir açıklama geldi.

Fethullah Gülen'den barış sürecine destek.. VİDEO
 
Gülen, herkul.org sitesinde yayınlanan son konuşmasında, İslam’da sulhun esas olduğunu ve ’Sulh hayırdır’ ilkesinin umumi olduğunu vurguladı. Net biçimde barıştan yana tavır koydu.

HUDEYBİYE ZAFERİ ÖRNEĞİ

Gülen’in önemli açıklamasında örnek verdiği Hudeybiye Anlaşması ise en ilginç detaydı..

Bir sahabinin “Siz Mekke’nin fethini fetih sayıyorsunuz, biz Hudeybiye’yi fetih sayıyoruz.” sözlerini hatırlatarak, Hudeybiye Anlaşması’na atıfta bulunan Fethullah Gülen ne demek istedi?

Fethullah Gülen, ilk başta Hz. Ömer’in bile karşı çıktığı, kabul etmekte zorlanılan Hudeybiye Anlaşmasının, daha sonra “zafer” olarak nitelendirildiğinin altını çizdi. 

Gülen, bu tarihi barış sözleşmesinin günümüze bakan yanlarına ve ondan alınması gereken ibretlere vurgu yaptı.

Osmanlı döneminde 250 milyonluk nüfus içinde safkan Türk’ün sadece 11 milyon olduğunu söyleyen Gülen, “Eğer o anlaşmalar olmasa o uzlaşmalar olmasa o musamahalar olmasa o hoşgörüler olmasa dört asır problemsiz siz o işi götüremezsiniz. Son asırlarda neden problemler oldu. Biz o sulh felsefesini o sulh düşüncesini yaşatamadık yani. Herkes bize benzeyecek dedik. Herkesi kendi tarzı telakkilerinde anlayışlarında belki serbest bırakmadık. Bize uyacaksınız dedik. Yoldan geçerken dirsek vurduk, onları "bize uyarsanız avantajınız olur, bak dirsek vurmayız size" filan. Onlar da desteği sizden bulamadıkları için dıştan destek aradılar ve dış destekler de sizin için problem oldular. Problem olduysa biz bir yönüyle orada o sulhu umumiyi koruyamayışımızdan oldu.” dedi.
 
Nisâ suresinde geçen bir ayetten hareketle İslam’ın her zaman barış yolunu gösterdiğini vurgulayan Fethullah Gülen, sorunları sadece Kürt meselesine de indirgemedi.. Gülen aslında Alevî Sünnî, Kürt Türk, Ateist-Deist gibi tüm çatışmalı kesimleri kapsayan bir toplumsal barış mesajı verdi.

Gülen, sözlerinin devamında, "Bölünüp parçalanmak istenen insanımız arasında sulhü temin etmek için elden gelen her şeyin yapılması, gerekirse kan kusulması ama ’kızılcık şerbeti içmiştim’ denilmesi gerektiğini" ifade etti.
 
MİLLİ ONUR AYAKLAR ALTINA ALINMADAN
 
Gülen, barışın temin edilmesi için takip edilecek yolda dikkat edilmesi gerek noktalara da dikkat çekti. Milli onur ve milli gururun ayaklar altına alınmaması kaydının altını çizen Gülen, “Heyet-i İslamiye, heyet-i milliye arasında huzurun temini adına katlanılabilecek her şeye katlanmak lazım. Hayır sulhtadır, sulh her zaman hayırlıdır." dedi.