MedyaFaresi MedyaFaresi

Gül, Erdoğan'a gitmeden o isimlerle görüştü!

Abdullah Gül'e yakın isimlere göre Ankara'daki görüşme trafiği "önce Saray sonra Arınç'ın evinin olduğu Çukurambar" şeklinde olmadı. Gül Saray'a gitmeden önce parti içindeki 'küskünler'le bir araya geldi.

Eklenme: 12 Şubat 2016 09:23 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 05:42

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ardından eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve bazı eski bakanlarla görüşmesinde neler konuşulduğuna ilişkin henüz bir açıklama gelmezken, Gül’e yakın çevrelerin “Gül daha önce ne söylediyse şimdi de aynısını söylüyor. Erdoğan da aynı noktada” değerlendirmesini yaptığı iddia edildi.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, Gül’e yakın bazı kaynaklar görüşmenin, Erdoğan’ın Gül’ün ameliyatından sonra kendisini geçmiş olsun demek için araması sırasında telefonda kararlaştırıldı. Bir başka bilgiye göre, Gül, Ankara’da kayınbiraderi eski AKP Milletvekili Mehmet Tekelioğlu’nun evinde kış aylarını geçiren anne ve babasını ziyaret için geldi. Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradı, Erdoğan da Gül’ü yemeğe davet etti. Bir başka kaynak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çelik ve Arınç’ın açıklamalarından sonra ve özellikle ‘Hamamönü ofisleri’ haberlerinden sonra bizzat Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na çağırdığını belirtti.

'ÖNCE KÜSKÜNLER SONRA SARAY'

Gül’ün temasları, kamuoyuna “önce Saray sonra Arınç’ın evinin olduğu Çukurambar” olarak yansırken, Gül’e yakın çevreler, sıralamanın böyle olmadığını belirtti. Buna göre Gül, Ankara’ya geldikten sonra önce yakın çevresiyle biraraya geldi. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giden Gül, sonra yeniden yakın çevresi ve Arınç’la biraraya geldi.

'GÜL AYNI ŞEYLERİ SÖYLÜYOR'

Erdoğan ve Gül görüşmesiyle ilgili olarak Gül’e yakın çevreler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 3 saat süren görüşmenin “samimi bir havada” geçtiğini söylemesine karşın, görüşmenin sonuçları bakımından bir değişikliğin olmadığına dikkat çekti. Gül’ün, açıklamaları nedeniyle Arınç ve Çelik’e yönelik eleştirilerin çok yakışıksız olduğunu dile getirdiği, “Hepimiz aynı gemideyiz. Bu gemi su alırsa hepimiz zarar görürüz. Terör ve dış politikadaki ciddi gelişmeler varken, enerjimizi başka şeylere harcamak yanlış olur” dediği belirtildi. Ancak Erdoğan’ın da, sözkonusu açıklamaları eleştirdiği, “zamansız ve yakışıksız” bulduğunu belirttiği kaydedildi.

Gül’e yakın çevreler, Saray’daki görüşmede bir uzlaşma olup olmadığına ilişkin “Gazetelerde bir anlaşma olduğu, trollerin bundan sonra Arınç ve Çelik’i eleştirmeyeceği, Arınç ve Çelik’in de eleştirilerini yumuşacağı diye yorumlar var. Doğru değil. Gül’ün görüşmeleriyle ilgili ‘arabuluculuk’ deniyor, bu da kesinlikle doğru değil” görüşünü dile getirdi. Görüşmelerin sonucuyla ilgili olarak ise aynı çevreler, “Gül, dün ne söylediyse bugün de aynı şeyleri söylüyor. Cumhurbaşkanı da aynı noktada. Duruşlarda bir değişiklik yok” diyerek, tarafların pozisyonlarında bir değişiklik olmadığı mesajını verdi. Gül ve ekibinin yeni bir oluşum içinde olup olmayacağı konusunda ise, “Partinin asli unsurlarıyız” değerlendirmesi yapılması ise, parti içinde mücadeleye devam edileceği biçiminde yorumlandı. (Cumhuriyet)