MedyaFaresi MedyaFaresi

Gül, El Beşir'in ziyareti için AB'ye ne tepki gösterdi?

Cumhurbaşkanı, savaş suçu ve insanlık suçu işlediği gerekçesiyle hakkında tutuklama emri çıkartılan Ömer El Beşir'in Türkiye'ye gelişi için nota veren AB'ye ters çıktı.

Eklenme: 06 Kasım 2009 14:33 - Güncelleme: 30 Mart 2016 06:34

Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından, geçen mart ayında, Sudan'ın Darfur bölgesinde savaş suçu ve insanlık suçu işlediği gerekçesiyle hakkında tutuklama emri çıkartılan Ömer El Beşir Türkiye'ye gelecek.

El Beşir'in Türkiye'ye gelişiyle ilgili AB dün Türkiye'ye nota vermişti. Bugün bu kararı değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bunun özel bir ziyaret olduğunu ve AB'yi ilgilendirmediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gezini tamamlayarak Elazığ'dan ayrıldı. Gül Elazığ'dan ayrılmadan önce bir gazetecinin 'AB'nin Türkiye'ye Sudan Devlet Başkanının gelecek olmasıyla ilgili nota vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz' sorusuna Gül," Ne nota vermesi ne karışırmış ki, kim kime nota veriyor" diye konuştu. 

Abdullah Gül," İstanbul da yapılacak olan toplantı bölgesel bir toplantı. Yani İslam konferansı teşkilatı çerçevesinde yapılan bir toplantı. İkili bir ziyaret değil, bunlar çok taraflı ziyaretler. Milletlerarası bir örgütün üyeleri olarak herkes ziyaret ediyor. Dolayısıyla bunu herkesin böyle görmesini ve böyle anlayışla davranması gerekir" dedi.

İHA