MedyaFaresi MedyaFaresi

Google, Apple ve Twitter FBI'a karşı!

Apple, Aralık ayında San Bernardino kentinde 14 kişiyi öldüren saldırgana ait iPhone'un kilidinin açılması için FBI'dan gelen talebi geri çevirdi.

Eklenme: 19 Şubat 2016 12:10 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 12:26

FBI, geçen yılın Aralık ayında ABD'nin San Bernardino kentinde 14 kişiyi öldüren 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Faruk'a ait olduğu tahmin edilen iPhone marka telefonunun 10 haneli şifresinin açılması için Apple'a başvurdu. Apple'dan yapılan açıklamada, şifrenin çözülmesinin dünya genelindeki bütün iPhone telefonları ve kullanıcıları için gizlilik haklarının ihlali anlamına geleceği belirtildi.

Açıklamada, Apple CEO'su Tim Cook, FBI'ın söz konusu telefon için yeni bir işletim sistemi (İOS) geliştirilmesini istediğini ve bunun iPhone telefonlarının güvenlik önlemlerini ihlal eden bir "arka kapı" oluşturacağını ifade etti.

Cook, FBI'ın bu arka kapıyı sadece söz konusu telefon için kullanacağını iddia ettiğini fakat bunun garantisinin olmadığını aktararak arka kapının dünya üzerindeki tümiPhone telefonların güvenlik önlemlerini aşmak için kullanılabileceğini savundu.
Google'dan da destek

Apple’ın bir terör soruştuması için şifrenin çözülmesini isteyen FBI’ya karşı ABD çapında tartışma yaratan bu tavrına, Googlu’ın CEO’su Sundar Pichai de tam destek verdi. Pichai, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, telefon şifrelerinin kırılması için şirketleri zorlamanın, kullanıcıların gizliliğini ihlal edebileceğini ifade etti. Kolluk kuvvetleri ve araştırma birimlerinin terörizmle savaştığını ve bunu kabul ettiğini belirten Pichai, Google olarak ‘geçerli yasal koşullar’ ilkesi altında bilgi paylaştıklarını belirtip “Ancak bu durum, bir şirketten kullanıcının ürününü şifresini kırmasını istemekten tamamen farklı. Çok kötü sonuçlar doğurabilir” dedi.