MedyaFaresi MedyaFaresi

Gezici Türk Kahvesi Evi Avrupa turunda!

2012 yılında ABD’nin başlıca şehirlerini ve seçkin üniversiteleri dolaşıp büyük ilgi gören Gezici Türk Kahvesi Evi İstanbul’u ziyaret edecek.

Eklenme: 17 Ocak 2013 12:04 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 11:34

Türk kültürünün ve Türk kahvesinin dünyada daha çok tanınması için yola çıkan “Gezici Türk Kahvesi Evi” 2012 yılında ABD’de, Türk-Amerikalı genç gönüllülerin ortaya çıkardığı bir proje.
 
Turkayfe.org ve Vaşington Türk Amerikan Derneği gönüllüleri tarafından dünyada ilk defa hayata geçirilen “Türk Kahvesi Kültürü Tanıtım Turu”nun ilk ayağında, Washington D.C., Baltimore, New York, New Haven ve Boston olmak üzere ABD’nin 5 önemli kentini dolaşan “Gezici Türk Kahvesi”, Harvard, Yale, George Washington gibi seçkin üniversiteleri de ziyaret etti.
 
Kurukahveci Mehmet Efendi’nin desteğiyle toplamda yaklaşık 10,000 Amerikalı’ya kahve ikramı yapan “Gezici Türk Kahve Evi” Amerikalılardan yoğun ilgi gördü ve Türk kültürü kapsamlı şekilde ABD toplumuna tanıtıldı.
 
Proje, Washington Post, BBC gibi önde gelen mecralarda da geniş yer buldu.

ABD kahve tanıtım turuna Kurukahveci Mehmet Efendi, Türk Hava Yolları, Vaşington Turizm Müşavirliği ve yerel dernekler destek verdi.

ABD’DEN SONRA AVRUPA TURUNA ÇIKIYOR
 
Şimdi, yoğun istek üzerine “Gezici Türk Kahve Evi”, Avrupa’da da kahve kültürü tanıtım turuna çıkmaya hazırlanıyor.
 
Mayıs ayında “Türk Kahvesi – 500 Yıldır Dostluğun Tadı” sloganıyla hayata geçecek proje kapsamında, “Gezici Türk Kahvesi Evi”, Hollanda, Belçika ve Almanya’ya gidecek.
 
Tur boyunca önde gelen üniversiteler, Avrupa Birliği parlamentosu ve festival alanları ziyaret edilecek ve tur boyunca Türk kültürünün tanıtımı sağlanacaktır. Tur boyunca, “Kahvenin Sultanları” Avrupalılara Türk kahvesini tattıracak, Avrupa sokaklarını kahve kokusuyla dolduracak. “Kahvenin Sultanları”, ikramları yaparken Türk kahvesi kültürünü, tarihini, geleneklerini ve kültürel değerini de tanıtmaya çalışacak.

ÖNCE MEMLEKETİ İSTANBUL’DA GÖRÜCÜYE ÇIKACAK
 
“Gezici Türk Kahvesi”, Avrupa turuna çıkmadan önce ise memleketinde, kahve ve boğaz keyfinin bütünleştiği İstanbul’da görücüye çıkacak.
 
17 Ocak tarihinde Istanbul’da düzenlenen “Marka Türkiye” konferansına katılacak olan “Gezici Türk Kahvesi Evi”, 18-19 Ocak tarihlerinde kentin çeşitli noktalarına da geziler düzenleyecek.