MedyaFaresi MedyaFaresi

Gezi olaylarında ajanlar otele yerleşmişti!

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, gezi olayları ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 09 Kasım 2013 23:03 - Güncelleme: 22 Mart 2016 23:00

GEZİ OLAYLARINDAN ÇARPICI KARELER

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, İstanbul’daki Aydın Üniversitesi’nin, ’Siyaset Akademisi İzmir’de’ konulu toplantısına katıldı. Öğrencilerin katıldığı toplantıdaki konuşmasına daha önce kendisine atılan yumurtalardan bahsederek başlayan Kuzu’nun, "Yumurta atmadıkları zaman kendim attırıyorum. Çünkü basında onlara daha çok veriliyor, reyting getiriyor. Bir keresinde 10 dakikada 120 yumurta atıldı. Ama yumurta proteindir" demesi salonda gülümsemelere neden oldu.

Gezi olaylarında polise linç kamerada!

"ANAYASAYLA İLGİLİ UMUDUM YOK"

Öğrencilere, anayasa çalışmaları ve başkanlık seçimleri konusunda detaylı bilgiler veren Kuzu, "2011’de bir komisyon kuruldu. AK Parti olarak komisyona 106 madde sunduk. Diğer partilerin de sundukları 160-170 civarında. 60 maddede mutabakat sağlandı. 40’ı özgürlüklerle alakalı. İki yılda mutabakata varıldı. Asıl anlaşamadığımız maddelerin yekününü, yasama, yürütme ve yargı bölümleri oluşturuyor. Buraya geldiği zaman herkes bir tarafa gidiyor. Bu yöntemle anayasa yapmak kolay değil. Benim çok umudum yok, ama acı haber tez duyurulur" dedi.

Kuzu, parlamenter rejimin hastalıklı olduğunu, 30 yıldan beri önem verdiği, uyumadan önce bile düşündüğünü söylediği başkanlık sisteminin avantajlarını da salondakilere detaylı olarak anlattı. Soru cevap bölümüne seçim barajını değerlendirerek başlayan Kuzu, "Yüzde 10’luk baraj evvelden beri var. Yüksekliği kesin. Maalesef içim yana yana savunmak zorunda kaldım. Barajı kaldırmak için başkanlık modeline geçmemiz lazım" diye konuştu.


Ali İsmail Korkmaz olay gecesi 3 kez mi dövüldü?

GEZİ OLAYLARINDA AJANLAR OTELE YERLEŞMİŞ

Gezi olaylarına yönelik yorumu sorulan Kuzu, "Sizde olmayan belgeler, bilgiler devlette var. 7-8 devlet bu işin içinde. Ajanları gelmiş, otele yerleşmişler. Bu milletlerarası bir organizasyon. Daha sonra iş çığrından çıktı. Baştaki masumiyeti kalmadı, büyüdü, ateşi söndürmek zor oldu" dedi.

KONU ABARTILDI

Son günlerde tartışmaların odağı olan kız-erkek evlerine de değinen Kuzu, "Başbakan’ın art niyeti yok. Denizli Valisi konuyu farklı anlatmış olabilir, bilemiyoruz. Lokal bir şey aslında. Özel hayatın gizliliği esastır. Anayasa’da da gençlerin korunmasına dair hüküm var. Şu an Türkiye’de 120 üniversite var. Her ile üniversite yaptık ama yurt yapamadık. 2.5 milyon öğrenci, 580 bin civarında yurt var ve bu durum kiralamayı ortaya çıkarıyor. Başbakan Erdoğan, yurtta kalan öğrenciler bazında bunu söylemişti. Konu abartıldı. Bunu uygulamak kolay değil, böyle bir niyet de yok. En azından aileler uyarılmış oldu" diye konuştu.

Gezi olaylarında tekerlekli sandalyeli gösterici

’’BÜLENT BEY AÇIK KONUŞAN BİR İNSAN’’

Kuzu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Başbakan Erdoğan’a yönelik siteminin büyütülmemesi gerektiğini söyleyerek, "Bir iki defa Başbakan’la farklı söylemiş gibi oldu. Bir tezat çıkmış gibi oluyor. Ancak AK Parti’de bunlar büyütülmez. Bülent Bey, kendi çapında haklı olabilir. Büyütülecek bir şey değil" diye konuştu. AK Parti’nin İzmir adayı da sorulan Kuzu, "Basında Binali Bey’in adı geçiyor. Ama netleşmiş değil" dedi. Toplantı, soru-cevap kısmıyla devam etti.

Turaç TOP/ İZMİR (DHA)