MedyaFaresi MedyaFaresi

Gezi olayları tarafsız haberciyi ortaya çıkardı!

Medyafaresi yazarı Anibal Güleroğlu, Fatih Portakal ile Çalar Saat'i diğer haber programlarından farkını anlatarak programa övgüler yağdırdı..

Eklenme: 18 Haziran 2013 13:43 - Güncelleme: 31 Mart 2016 12:30

Sabah haber bültenleri arasından sıyrılarak kemik bir izleyici kitlesine sahip olan Fatih Portakal ile Çalar Saat programına Anibal Güleroğlu övgüler yağdırdı. Anibal Güleroğlu aynı zamanda Fatih Portakal’ın objektif bakış açısı ve işaret dili uzmanı desteğiyle sunulan haber bülteninin öneminden bahsetti..

İşte Anibal Güleroğlu’nun o yazısı;

Gezi olaylarındaki medya kargaşası ve haberciliğe yönelik eleştiriler gösterdi ki, televizyon yayıncılığında titizlikle üstünde durulması gereken alan ‘Haberler’ ve ‘Haber Programları’ olmalı. Zira her ne kadar reklam ve ticaret amaçlı kurulmuş olsa da isminin kökeni, ‘uzağı görmek’ anlamına gelen televizyonun halka etkisi habercilik noktasında ağırlık kazanmakta.

Denilebilir ki, diziler ve yarışmalar varken haberleri kim ne yapsın… Tabiri caizse, kazın ayağı öyle değil işte! Son zamanlarda haber programlarının reyting sırlamasında yarışır hale geldiklerini de hesaba katarsak, hiç değil. Özellikle, güne başlarken ekrana gelen haber programlarının bu noktada ayrı bir yeri var.

 Bundan dolayı da her kanal birbirine benzeyen ama sunucularının kendince yorumları ve aktarımlarıyla farklılık gösteren bir sabah haberciliği bulunmakta. Eskiye oranla daha öne çıkan ve gelişen bu yapımların arasından en hoşuma giden, FOX TV’deki ‘Fatih Portakal ile Çalar Saat’…
***
Hafta sonları hariç her gün saat 6.45’te başlayıp 10.00’a dek süren ‘Fatih Portakal ile Çalar Saat’i diğerlerine kıyasla beğenmemin baş sebebi, Fatih Portakal’ın sakin sunumu.
Kimileri gibi, ekran başındakilerin kulakları sağırmışçasına bağırmaya gerek duymadan konuşan ve okuyan Portakal’ın bu yumuşak temposu, aktarılanları daha rahat dinlenir kılmakta. Yani daha net ifade etmek gerekirse, sivri bir sesle sabah sabah kafa şişirmemekte.

‘Fatih Portakal ile Çalar Saat’in sunum dışında habercilik yönünde hoşuma giden ayrıntısı; objektifliği, Türkiye ve Dünya’da olanı bitenin yansız yorumla verilmesi. Dolayısıyla Fatih Portakal’ın olayları gören ancak hiçbir görüşe ağır basmayan dengedeki yorumlarının yanı sıra izleyici mesajlarına da aynı tarafsızlıkla yaklaşması izleme isteğini artırdığı gibi, kendisi ve kanalı adına da artı puan.

Gezi olayları, ‘Fatih Portakal ile Çalar Saat’in bitaraflığını ispat için iyi bir deney oldu. Yer aldığı kurumun yayın politikası çerçevesinde elverdiğince sansürsüz aktarması bu özelliğini daha da açığa çıkarttı.

Gerçi ekran başındakilerden bazıları, at gözlüklerini çıkartmadan izledikleri veya maksatlı oldukları için midir bilinmez, Fatih Portakal’ı yanlılıkla itham ettiler. Polisin çektiği sıkıntılardan hiç bahsetmediği yönünde şikâyette bulundular. Ama bana göre bu ithamlarla haksızlık ettiler. Zira yaşananların, bir habercinin sahip olması gereken yansızlıkla aktarıldığı ‘Çalar Saat’te defalarca duydum Fatih Portakal’ın polislerin yaşadığı sıkıntıları dile getirişini, bunların acilen çözümlenmesi için seslenişini ve kim mağdursa onun sesi oluşunu.
***
‘Fatih Portakal ile Çalar Saat’in haberlerini işaret dili uzmanı desteğiyle sunması da üstünde durulması gereken özelliklerden…

‘Haberlerde işitmeye değer bir şey yok zaten’ diyebilirsiniz ama bundan mahrum olanlar için gerçekten de önemsenmesi gereken bir konu. Tamam, internetten her tür haberi okuma olanağı mevcut. Fakat işitme problemi yaşayanların da herkes gibi ekrandan haber alma beklentileri, hatırlanma istekleri var. FOX TV ve ‘Fatih Portakal ile Çalar Saat’ bu duyarlılığı gösterdiği için övgüyü hak ediyor. Ayrıca izleyiciden bu konuda teşekkür mesajları geldiğini de hemen belirteyim.

Ve nihayet ‘Fatih Portakal ile Çalar Saat’i beğeniyorum çünkü Fatih Bey düşüncelerini, aklına geldiği gibi ‘İzleyici ne der’ çekincesi taşımadan paylaşıyor. Dost sohbeti havasında yapılan bu paylaşım programa hem katılımcı bir özellik kazandırıyor hem de alışılagelmiş rutin-robotik sunuculuk uygulamasından kurtarıyor.
***

Peki, ‘Çalar Saat’in kusurları, eksikleri hiç mi yok? Elbette ki vardır. Mesela Fatih Bey’in o sohbet sıcaklığında yuvarlanıp giden dil sürçmeleri… Ya da bazı haberleri gereğinden fazla uzatarak ve tekrarlayarak vermesi. İzleyicinin takıldığı ve kusur olarak gördüğü bir nokta da mesajların okunmaması… Kimin ne yolladığını bilemem ama belirli bir sürede tüm mesajların okunması zaten mümkün değil. Kaldı ki, hangi programda yollanan mesajların tamamı değerlendirilebiliyor?

Neticede; öne sürülen bu kusurlar başkalarına nazaran gözdeki merteği bırakıp çöpü görmeye çabalamak gibi bir durum yaratsa da her halükarda ‘İzleyici velinimettir, bu nedenle olumsuz eleştirileri bile nimettir’ mantığını elden bırakmamak gerek. Bunun ne ölçüde dikkate alındığı bizim dışımızda. Öte yandan mesajların taraf tutma usulüyle okunduğu konusuna da pek ihtimal vermiyorum. En azından izlediğim kadarıyla bunu söyleyebilirim.
Kim ne derse desin sabah haberlerinin içinde ‘Çalar Saat’in farkı Portakal’ın yorum tadında, diyerek ve bu tadın ekşitilmemesini temenni ederek koyalım noktayı.

Anibal GÜLEROĞLU
[email protected]
www.twitter.com/guleranibal