MedyaFaresi MedyaFaresi

Gezi için Twitter'da belli kanaat önderleri oluştu!

Bugün yazarı Tarık Toros Gezi Parkı eylemleri sırasında Twitter'ın etkisini ve ana akım medya hakkında analiz yaptı..

Eklenme: 17 Haziran 2013 13:24 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 04:24

İşte o yazının bir kısmı;

Twitter, doğası itibariyle ezici muhalif bir mecra. En azından Türkiye\'de böyle. Orada bir seçim yapılsa AK Parti tek başına iktidara gelir mi, emin değilim.
Twitter, "Gezi Parkı" olaylarında çok fanatik ve ciddi bir mahalle baskısı var. Destekliyorsanız sorun yok, aksi takdirde işiniz zor.

Gezi olaylarına mahsus, Twitter\'da belli kanaat önderleri oluştu. Gazeteciler baskın ve "gazetecilik" kisvesi altında Twitter\'ı örgütleyen tipler bunlar.
Bu grup çok akıllı bir strateji ile ilk günden itibaren "ana akım" medyayı dışarıda bıraktı. Haber kanalları refleks göstermekte gecikince meydan onların dezenformasyonuna kaldı. Kanallar toparlasa da bir daha o daireden içeri giremediler.

Amaç, halk hareketinin medyası olarak Twitter\'ın tescil edilmesiydi. Öyle de oldu. CHP\'nin kanalına burada meşruiyet kazandırıldı. Gezi Parkı\'ndaki kafelerde bu kanal ayarlandı. Diğerleri ağzıyla kuş tutsalar, yok sayıldı, küçümsendi, itibarsızlaştırıldı.
Zira olayları objektif ve sorumlu yayıncılık ilkeleri ile veren haber kanalları, halkın sokağa dökülmesine, provoke olmasına engeldi.

Yeni gazetecilik ilkeleri

CHP\'nin kanalı "auto reverse" bir kaset takıp, çatışmadan \'remix\' yapıp durdu. Ana akım medyanın tamamı "yandaş" kategorisine sokuldu.

Twitter\'ın gayriresmi yayın kurulundaki "gazeteciler", gazetecilik ilkelerini yeniden yazdı.
#direngezi veya #occupygezi gibi konu başlıkları altında eylem propagandası yapmayan "gazeteci" sayılmadı.

Olayları sıcak tutmak, direnişi örgütlemek, dayanışmak, grupları sevk etmek, acil ihtiyaç listeleri oluşturup bunları temin etmek gibi açık "militan" faaliyetler, bu yolla yapıldı.

En son... 15 Haziran akşamı Gezi Parkı boşaltılınca, #1MilyonYarınTaksime kampanyası başlatıldı. Kendini "gazeteci" olarak tarif eden yığınla eylemci, halkı sokağa dökmek, Taksim\'e milyonları yürütüp polisle çatıştırmak için tüm gücüyle bastırdı. Buna kafa tutanlara haddi bildirildi. "Vicdan" çağrılarıyla sanki "zulüm altındaki halkın uyanışı" canlandırılmaya çalışıldı.

Bunları tek tek, isim isim o gece tespit edip bunun "gazetecilik" olmadığını yüzlerine vurdum. Arşiv orada.

Tahribat çok kolay, tamiri güç... Dolaşıma sokulan provokatör bir tweet, bir anda binlerce kişi tarafından paylaşılırken, sizinki birkaç yüzü geçemiyor.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN