MedyaFaresi MedyaFaresi

Genelev yıkımında olay! Hayat kadınları direnişe geçti!

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce \"Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi\" kapsamında, genelev binalarını yıkmaya çalışan belediye ekipleri, direnişle karşılaştı.

Eklenme: 21 Temmuz 2010 17:58 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 14:56
Büyükşehir Belediyesine ait iş makineleri ve yıkım ekipleri Bentderesi'ndeki geneleve ait 4 binanın yıkımı için binalardaki eşyaların tahliyesini yaptı, daha sonra duvarları yıkmaya başladı.

Bu sırada genelev çalışanlarından oluşan bir grup, kameraların görüntü almasına tepki gösterdi. Çıkan arbede sırasında yıkım ekibindeki çalışanlara da müdahale eden genelev çalışanları, polisin müdahalesiyle uzaklaştırıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRK BAYRAĞI AÇTILAR

Daha sonra aralarında 2 hayat kadının da bulunduğu bir grup, genelevin çatısına çıkarak, yıkımı engellemeye çalıştı. Çatıdaki kiremitleri yıkım ekipleri ve polislerin üzerine atan çalışanlar, Türk bayrağı açtı.

Yıkımı izleyen İnsanca Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Okşan Öztok, gazetecilere yaptığı açıklamada, genelevde çalışan 30'un üzerinde kadının hiçbir sosyal güvenceye sahip olmadan sokakta kaldıklarını söyledi.

Yaşanan gerginlik sonrası ekipler, çalışmalarına bir süre ara verirken, kendilerine herhangi bir tebligatta bulunulmadığını iddia eden genelev çalışanları, Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle bir süre görüştü.

Görüşmelerin ardından 4 binanın yıkımına devam edildi.

Milliyet