MedyaFaresi MedyaFaresi

Genç oyuncudan ilginç açıklama: Oyunculuğu zirvede bıraktım

Bugüne dek aralarında ‘Yemin’, ‘Karadağlar’, ‘Küçük Kadınlar’, ‘Sudan Bıkmış Balıklar’, ‘Saklı Kalan’ ve ‘Muhteşem Yüzyıl’ın da bulunduğu 12 dizide rol alan Burak Sağyaşar, oyunculuğu bırakmasının nedenlerini ve özel hayatıyla ilgili...

Eklenme: 03 Eylül 2014 13:01 - Güncelleme: 02 Nisan 2016 11:24

Başına geçtiğiniz Focus Film özellikle günlük dizileriyle biliniyor. Günlük dizileri tercih etmenizin sebebi nedir?
Günlük dizi fikri bundan 3-4 yıl önce sektörün tıkandığı ve aynı konuların işlendiği bir dönemde ortaya çıktı. Her gün arkası yarın gibi bir hikâye anlatmaya karar verdik. Önce bir denemeyle başladık, şu an 5 tane günlük dizimiz var. Biz sektörde kendimiz bir kulvar açtık. Gündüz kuşağına renk kattığımızı düşünüyoruz. Focus Film zannedildiği gibi sadece günlük dizi yapan bir yapım şirketi değil. Bugünden sonra sektörün en iyi oyuncularıyla, en doğru ekipleriyle çalışan bir yapım şirketi olacak. Yapımcı olarak bu konuda garanti veriyorum.

‘OYUNCULUĞU ZİRVEDE BIRAKTIM’ 

Oyunculuğu bırakma kararınızda ne etken oldu? 

Son dizimde çekim için bekliyorduk. Hava kapalıydı. “Yağmur yağar mı yoksa bulutlar dağılır mı?” diye tartışıyorduk. Bu şekilde 3 saat oturduk. O gün “Ben ne yapıyorum?” dedim. Daha sonrasında Timur Savcı’dan ‘Muhteşem Yüzyıl’ için teklif aldım. 4 bölümlük bir rol olduğu için kabul ettim. Jübileyi ‘Muhteşem Yüzyıl’ ile yapmak çok güzel oldu, zirvede bırakmış oldum. Sonrasında da yapımcı olarak devam etmeye karar verdim. Fikirlerimi bir şekilde harekete geçirmem gerekiyordu. Arkamda da güçlü bir yapım şirketi var. Bundan sonra kameranın arka tarafında yer almaya karar verdim. Kendime sığamadım aslına bakarsanız. Yaptığım işlerin hepsi birbirinden güzeldi. Hiç pişman değilim.

‘SENARYOSUNU KAPAN GELEBİLİR’ 

Bu dönemde 2 yeni diziniz ekrada olacak. Biraz bahseder misiniz?

‘Alın Yazım’ günlük dizi olarak Kanal D’de yayınlanacak. Bir genç kızın hayatla verdiği mücadeleyi anlatan bir dizi. Diğeri de TRT’de yayınlanacak olan ‘Hayat Ağacı’. Büyük bir ailenin birlikte zorluklara nasıl göğüs gerdiğini anlatan bir aile dizisi. Bunun dışında bir proje daha var ancak o ocak ayında. Ben Focus Film’e haftalık dizi ve film yapmaya geldim. Haftalık dizilerin ve filmlerin yapımcılığını ben yapacağım. Oyunculuk yaparken tanıştığım insanların ve bağlantılarımın faydalı olacağını düşünüyorum. Bir oyuncunun ne hissettiğini, psikolojisini en iyi anlayabilecek yapımcılardan biriyim. 

Bir projeyi seçerken nelere dikkat edersiniz? 

Hikâyenin gerçekçi ve inanılır olması lazım. Boş bir hikâye olmamalı. Dramatik çatışmaları kuvvetli, matematiği doğru kurulmuş olmalı. Yapımcılığa geçtikten sonra her türlü fikre açığım. İsteyen senaryosunu kapıp gelebilir, benimle bunu tartışabilir ve konuşabilir. Sadece ticari açıdan değil, “Biz seyirciye burada ne anlatmak istiyoruz?” ve “Onların duygularına nasıl daha fazla hitap ederiz?” diye de bakmak istiyorum. Sadece “Gişeye film yapayım. Şimdi ne tutuyor? Bunun üstüne bir film yapayım da hemen elime para geçsin” diye düşünmekten ziyade, biz işimizi çok güzel yapalım, para yanında zaten gelir diye düşünüyorum.

Sizin seyrettiğiniz bir dizi var mı? 

Aslında ben bütün Türk dizilerini seyrediyorum. Bakmak zorundayım çünkü bu işi gerçekten çok iyi yapan firmalarımız var. Ne tarz işler var? Yönetmen diziyi nasıl çekiyor? Bunlara bakmalıyım. Yabancı dizi ise hobi olarak izlediğim bir şey. Yabancı dizilerle bizim kültürümüz arasında büyük farklar var. İşledikleri konularda onların kültürüne uygun diziler yapıyorlar. Ama kişisel olarak sorarsanız en çok haber izlemeyi seviyoruım. Elimde olsa 24 saat haber kanalı izlerim.

'İŞİMİZ EGOLARI YÖNETMEK'

Ülkemizde her dönem dizilerin süresi tartışma konusu olmuştur. Önce oyuncuydunuz, şimdi yapımcı olarak bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Bu sürenin kısalmasını oyuncu da ister yapımcı da ama şu an ülkemizde böyle bir düzen var ve bu bir zincir. Reklam verenden başlayarak oyuncuya kadar gidiyor. Reklam verenlerin televizyon kanallarıyla yaptığı anlaşmalardan dolayı biz dizi sürelerini bu şekilde yayınlıyoruz. 90 dakika çalışırken çalışma şartlarından şikâyet ediliyor ancak 45 dakika olduğunda da dizinin bütçesi kısılacaktır. Benim setimde insanlar “Şu günü de şöyle kötü geçirdik” demeyecek. Egoların fazla olduğu bir sektörde bizim işimiz de onları yönetmek.

'Yepyeni bir Burak doğacak'

Bugüne dek defalarca Hatice Şendil’e yaptığınız sürprizlerle gündeme geldiniz. Siz sürprizlerden hoşlanır mısın? 
Aslında sürprizlerden nefret ederim. Sürpriz yapmayı da yapılmasını da sevmem. Öyle geçiş dönemlerine denk geldi ki yapmam gerekti. Aslında bunlar planlı programlı şeyler değildi. Otokontrolü çok yüksek biriyim. İşimde ya da çevremde olan şeylere hâkim olmayı seviyorum. Benim için yeni bir dönem başlıyor.

‘Benim için imkânsız diye bir şey yoktur'

Yapımcı olarak çalışmayı çok istediğiniz oyuncular veya yönetmenler var mı? 

O konuda hayal gücümü açık tutuyorum. Çünkü benim 4 dilim var. Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Fransızca ve İspanyolca biliyorum. Neden Amerika’daki bir yönetmene burada bir şey çektirmeyeyim veya mesela Jean Reno’yu neden bir filmde oynaması için ikna etmeyeyim? Bu konuda biraz uçtuğumu söyleyebilirler ama benim için imkânsız diye bir şey yoktur. 

Sevgiliniz Hatice Şendil ile birlikte çalışmak ister misiniz? 

Eğer Hatice sektöre yeni adım atmış bir oyuncu olsaydı istemezdim. Şu an yaptığı işlerle kendini o kadar güzel kanıtladı ki benim gözümde Hatice Şendil çalışabileceğimiz oyunculardan biridir. Belki bir gün yollarımız kesişir. İlk yaptığım işte ve projeler için öyle bir düşüncemiz yok. Olursa da olmasın diye önünü kesmeyiz.

'YAZ BİTİMİNDE NİŞANLANACAĞIZ'

Bu yaz pek çok ünlü çift evlendi. Hatice Şendil ile sizin düğün haberinizi ne zaman alacağız? 
Evlenmeyi kesinlikle düşünüyoruz ve evleneceğiz. Öncelikle yaz bitiminde nişanlanacağız. Sonrasında da artık düğün tarihi konuşulur. 

Hatice Şendil’e yurtdışında evlenme teklif etmiştiniz. Düğün de yurtdışında olur mu? 

Yurtdışında evlenmek gibi bir sürprizimiz yok. Ben Türk örf ve âdetlerine Adanalılıktan mı bilmiyorum ama bağlı biriyim. Hatice de öyle... Biz bütün sevenlerimizin, dostlarımızın ve akrabalarımızın katılacağı bir düğün yapmayı düşünüyoruz. Muhtemelen İstanbul’da olur.