MedyaFaresi MedyaFaresi

Gelecek Partisi'nden Berat Albayrak'a videolu dolar yanıtı

Ahmet Davutoğlu'nun Genel Başkanı olduğu Gelecek Partisi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz var mı? Dolarla bir işiniz var mı" sözlerine hazırladığı video ile yanıt verdi.

Eklenme: 18 Ağustos 2020 08:29 - Güncelleme: 18 Ağustos 2020 08:39

Gazeteci Ahmet Hakan'ın sunduğu televizyon programına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ahmet Hakan'ın "Dolar yükselince telaşlanıyorum, kur yükselince telaşlanıyorum, 'eyvah' diyorum her şey pahalanacak, ülkemizin ekonomisi kötüye gidecek. Endişelenmeli miyiz?" sorusuna "Birincisi şunu sorayım size, dolarla mı maaş alıyorsunuz, dolar borcunuz mu var, dolarla bir işiniz var mı" sözleriyle cevap verdi.

"Her 10 kuruşta pandemi döneminde vatandaşa verdiğinizden 4 katı fazla para yok oluyor"

Gelecek Partisi, Albayrak'ın ifadelerin Twitter hesabından paylaşılan bir videoyla tepki gösterirken, hazinenin, Merkez Bankası'nın ve kamu bankalarının borçları sıralandı ve "Hepimizin dolar borcu var, en çok da sizin" dendi.

Videoda konuya ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

"Evet sevgili bakan, dolar borcumuz var. Haberiniz olmayabilir ama oturduğunuz bakanlık koltuğu, yani kamunun döviz borcu 110 milyar dolar. Vatandaşımız dediğiniz gibi lüks otomobillere binmiyor ancak binmediği arabalardan, geçmediği köprülerden yani kamu özel işbirliği projelerinden 145 milyar dolar borcu var.

95 milyar dolar parayı erittiğiniz Merkez Bankası'nın bilanço pozisyon açığı olarak 40 milyar dolar borcu var. Çiftçiye değil, tüpçüye verilen kredilerle medyayı inşa ettirdiğiniz kamu bankalarının pozisyon açığı olarak 12 milyar dolar borcu var. Dediğiniz gibi Sayın Bakan, burası çok önemli, hazinemizin kendi vatandaşlarına bile 25 milyar dolar borcu var.

Hal böyle olunca 7.20'den 7.30'a çıkan her 10 kuruşta, bu devletin milletin kasasından 40 milyar lira buharlaşıyor. Anlamanız için sevgili bakan, açıklayacak olursak her 10 kuruşta pandemi döneminde vatandaşa  verdiğinizden 4 katı fazla para yok oluyor. Kısacası, hepimizin dolar borcu var, en çok da sizin."