MedyaFaresi MedyaFaresi

Gazi'de ülkücü kadınlardan sol görüşlü kadına dayak!

Gazi Üniversitesi'nde geçtiğimiz hafta ülkücü erkek öğrencilerin sol görüşlü kadın öğrencileri darp etmek istemesiyle tırmanan gerginliğin iki haftadır sürdüğü, sol görüşlü kadın öğrencileri 'Asena' olarak anılan ülkücü kadınların...

Eklenme: 28 Aralık 2014 20:12 - Güncelleme: 30 Mart 2016 16:20

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre; Gazi Üniversitesi’nde, geçen hafta açıklama yapan sol görüşlü kadın öğrenciler, kendilerine saldıran ülkücü erkek öğrencilere biber gazı sıkarak karşılık vermişti. Okuldaki bu gerginliğin iki haftadır sürdüğü anlaşıldı. N.E. adlı sol görüşlü kadın öğrencinin 5 gün arayla iki erkek tarafından dövüldüğü ve kendisine ‘Asena’ adını veren iki kadın öğrenci tarafından da tartaklandığı ortaya çıktı. 

Gazi Üniversitesi’nde okuyan ve ‘Öğrenci Kolektifleri’ üyesi olan N.E. adlı kadın öğrenci, geçen 18 Aralık’ta İletişim Fakültesi girişinde beklerken, ülkücü diye bilinen B.S. adlı erkek öğrenci kendisine omuz attı. İddiaya göre N.E., “Dikkat et” diye bağırdı. B.S. da “Sus konuşma, beni delirtme” diyerek, N.E.’yi itekledi, ardından da saçlarından tutarak yere yatırdı, sonra da vurdu. N.E. güçlükle kalkarken, E.A. adlı bir başka erkek öğrenci daha gelerek, kafasına vurdu. N.E. tekrar yere düştü. E.A. ise bu kez yerdeki öğrencinin kafasına ve sırtına tekme attı. Vururken, “O... ç..., siz kimsiniz lan, bu okulda, hadi çağır erkekleri” diye bağırdı. Araya güvenlik görevlilerinin girmesiyle N.E. kurtulmuş oldu.

N.E., bundan beş gün önce, 13 Aralık’ta da bu kez kendisine ‘Asena’ adını veren ülkücü kızların saldırısına uğradı. B.N.D. ve bir arkadaşı, N.E.’nin yanına gelerek, “Seni bu okulda barındırmam” diye tehdit etti. Karşılık vermesi üzerine iki ‘Asena’, N.E.’yi tartakladı. Her iki olayda da sağlık raporu aldığı ve şikayette bulunduğu halde bir işlem yapılmadı. 

N.E., defalarca tehdit ve takip edildiklerini, sosyal medyada kendilerini hakaret edildiğini vurguluyor. Fiili saldırılardan sonra, kadın öğrenciler olarak geçen 25 Aralık’ta okuldaki şiddeti protesto için basın açıklaması yaptıkları sırada saldırıya uğradıklarını, çantalarındaki biber gazlarıyla karşılık verdiklerini ifade ediyor.

Kız öğrencilere saldırdılar! Komünist köpekler...