MedyaFaresi MedyaFaresi

Gazete okurları Cumhuriyet'ine sahip çıkıyor

Cumhuriyet yöneticileri, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve Yayın Koordinatörü Kadri Gürsel'in gözaltına alınmasından sonra gazeteye destek büyüdü.

Eklenme: 31 Ekim 2016 19:51 - Güncelleme: 31 Ekim 2016 19:56

Gazete okurları, DİSK Basın İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) tüm çağrısıyla gazeteciler Cumhuriyet gazetesinin önünde toplantı.

Çağrı üzerine birçok vatandaş da, Cumhuriyet Gazetesi'ne başlatılan operasyona tepki götererek "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla Şişli'deki Cumhuriyet Gazetesi önüne geldi.


STK'lar, siyasi partiler, basın örgütleri ve haber alma hakkına sahip çıkan yurttaşlar Cumhuriyet'i yalnız bırakmadı. Gazete önündeki kalabalık da dakikalar geçtikçe arttı.

"Tek yol omuz omuza mücadele etmek"

Bina önünde bulunan HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, "Dün Gülten Kışanak, Fırat Anlı ve Ayla Akat Ata için Şişli Meydanı'ndaydık. "Susma sustukça sıra sana gelecek" demiştik. Bu sözü daha önce Kürt illeri yakılırken,insanlar öldürülürken söylemiştik. Faşizme karşı omuz omuza olmalıyız demiştik. Bugün hala evinde oturanlar, kendine dokunulmayacağını sananlar yanılıyor. Bunu alt etmenin tek yolu faşizme karşı omuz omuza mücadele etmek" ifadelerini kullandı.