MedyaFaresi MedyaFaresi

Galeri Binyıl Hamam Arts Hub güncel sanat sergisi Organik Denemeler

Galeri Binyıl 8 Kasım’da Hamam Arts Hub’da açacağı ‘Organik Denemeler’ başlıklı ikinci sergisinde dünyada var olan tüm organizmalar ile birlikte evrilen yeni yaşam şekline odaklanıyor. Sergi 9 Aralık tarihine kadar gezilebilecek. Sergi, galeribinyil.com.tr'den de izlenebilir.

Eklenme: 01 Kasım 2018 12:17 - Güncelleme: 01 Kasım 2018 12:29

Küratör İlknur Şanal serginin temasını şu şekilde açıklıyor; Günümüzde kaybolmakta olan doğanın içinde organik yaşamı korumak için ne yapabiliriz? Dünyada var olan tüm organizmalarla beraber, hayat boyu alışageldiğinden farklı olarak, yeni bir yaşam şekline doğru evriliyoruz.

Doğal yaşamdan uzaklaşırken, teknolojinin soğuk kavrayışı içinde birbirimizden uzaklaşıyoruz, dokunmayı unuturken sevgiden yoksunlaşıyoruz. Bu tümüyle çevremize, doğaya ve ilişkilerimize bakışımızı da etkilemekte. Yıllardır yapageldiğimiz denemelerin sonucunda, bedenimize ve çevremize çok daha duyarlıyız.

Organik yaşam biçimi bizi doğal organik evlerde yaşamaya, organik beslenmeye, doğal sağlık merkezlerine yönelerek, doğallıktan esinlenerek daha çok ağaç ekerek gelecek nesillere de temiz havada, sağlıklı meditatif yaşam olanağı sağlamayı hedefliyoruz. Yakaladığımız arınma duygusu ile farklı alanlarda sanat eserleri üretmemizi sağlıyor.

Doğal olana dönüşüm, yeni bilinci, teknoloji ile, daha çok araştırıyor ve sorguluyoruz.  Aile ve yakın çevremizden başlamak üzere, dijital çağın yardımı ile enerjimizi dalga dalga yaymaya çalışıyoruz, kenetleniyor, elele ve birlikte daha güzel diyoruz.

“Organik Denemeler” ile sanatçılar da farklılıklarını kendi malzeme ve dilleriyle bütün bu konulara işaret etmeye çalışıyor.

8 Kasım’da GALERİ BİNYIL / HAMAM ARTS HUB işbirliği ile, Kuruçeşme cad. No:41 Beşiktaş adresinde açılan Sergide yer alan sanatçılar :

Ertan Altun,  Yasemen Latife Ayvaz, Seyit Mehmet Buçukoğlu, Kemal Can, Tevfik Gürkan Çanakcı, Neşe Çoğal, Suzet Fransez, Kürşat Fehmi Gökçe, Feza Güvenal, Dinçer Güngörür,  İbrahim Göksungur, Şükrü Karakuş, Yasemin Keltek, Ömer Mirdemir, Şela Mistriel, Çetin Özer, Esen Öztaş, İlkay Öztürk, Çetin Pireci, Deniz Pireci, Hüseyin Rüstemoğlu, Sezen Sözeri.

Galeri Binyıl, Hamamartshub oluşumu içerisinde yer alıyor. Hamamartshub binası  tarihi bir Hamam. Mimari yapısı ise özel ve organik formlarda. Serginin Küratörü İlknur Şanal, oluşturduğu dördüncü sergisinde de mekanın organik formundan etkilenerek konsepti belirlemiş.

Sergi içeriği ve ismi “ORGANİK DENEMELER 1”.

Sergi 8 Kasım - 9 Aralık 2018 tarihleri arasında çağdaş ve güncel organik besin, kaynakları, doğal  oluşumlar ile ilgili çağdaş, kavramsal eserlere yer verilecek. Sergi BİNYIL’ın 19. yılında yeni mekanı  Hamam Arts Hub, Kuruçeşmede 41’de gezilebilir.

Galeri Binyıl, Hamamartshub ile beraber ‘Organik denemeler’ sergisi süresince kültür ve sanat etkinlikleri yapacak. Şanal bu etkinliklerin konusu için ise, Tarihsel, etnik, dijital süreç içerisinde organik denemeler olduğunu belirtiyor.

Hamam Arts Hub sanat dünyamıza katılan yeni bir platform. Klasik bir sunum mekânı olmanın çok ötesinde, Alternatif çağdaş yeni bir topluluk olmayı da planlamışlar. Kısaca HAH çeşitli sanat etkinlikleri ve söyleşiler ile bir çok sanatsal çalışmalar yapacak.  Hamamartshub 1 Kasım 2018 ile kreatif alternatif çalışma mekanlarını açılıyor.

Başvurular ise alınmaya başlanmış. Kreatif HAH oluşumu içerisinde ki Galeri Binyıl, dijital , fotoğraf, kavramsal, güncel sanat kapsamında olan galericilik hizmetlerinde bulunacak. Kreatif çalışma alanları içeriği kapsamında, genç sanatçıların katılacağı yarışmalarının da düzenleneceği, yaratıcı sanat disiplinlerinin bir arada üretebilecekleri çalışma alanları var.

Sanat dükkânında tasarımlar  ve bahçeli kafesinde sağlıklı ürünler sunulacak. Sanat ilgililerinin, koleksiyonerlerin keyifle eser seçebilecekleri mekânda, eğitimlere yer verilecek. Sanat takipçilerinin dinlenmesine ve sohbet etmelerine olanak sağlayabilecek bir sanat merkezi oluşturuluyor.

Hamam Arts Hub birleşik sanatsal oluşumu, sanat odaklı yeni bir yaratıcı alan. Sanat galerisi ve tasarım dükkanı, kreatif çalışma alanları, art kafe ile birlikte çağdaş, güncel ve dijital performans yapan sanatçıların eserlerine  yer veriliyor. HAH, İstanbul Design Factory Mimar Mehmet Emre Arslan tarafından düzenlemesi yapılan 17. yüzyıl tarihli bir hamam mekânında yer alıyor. Hamamartshub gizemli ve etkileyici yapıyı efektif kullanarak sanat eserlerine ve kreatif çalışma alanlarına yer verecek.

Kuruçeşme’nin kömür deposu olduğu dönemde çalışanların temizlenmesi, arınması, dinlenmesi, sosyalliği ve konforu için inşa edilen Hamamın aynı zamanda Külliyesi ile eğitimin ve araştırmanın yapıldığı bir merkez olduğu biliniyor. Alışılmışın ötesinde yenilikçi, çoklu sanatların var olabileceği bir çağdaş mekan. 

Kısaca Tarihi Osmanlı Hamamı uzun zamandır devam eden restorasyondan sonra bu değerli mekanda bir çok farklı işletme yer almak istemiş. Girişimci Ersin Pamuksüzer’in sanata ,digital sanata ve çoklu çalışma disiplinlerine, iletişime, dijital çağa duyarlı yaklaşımı ile Hamamartshub fikri doğmuş ve geliştiriliyor. Sanat mekanında hamamarts binyilart işbirliği ile çağdaş, güncel, dijital sanat galericiliği, kültür sanat etkinlikleri, art shop- tasarımlar, esanat -ticaret, sanatsal organizasyonlar,kreatif çalışma mekanları işletmeleri yapılacak.

Hamamartshub konu ile  ilgili her yaştan genç ekip tarafından hazırlanıyor. Sanatsal platform topluluğuna dahil olmak isteyen, yolculuklarına katılmak isteyen herkese de kapıları açık. Hamamartshub da sanatsal yönetimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar mezunu duayen galerici İlknur Şanal üstlenmiş. HAH oluşumu Galeri Binyıl ile @binyilart çağdaş, güncel sanat, sergi ve etkinliklerini yapıyor.