MedyaFaresi MedyaFaresi

Fuat Oktay'a Cumhuriyet sorusu

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Cumhuriyet gazetesinin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen 29 Ekim resepsiyonuna çağırılmamasına ilişkin “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş gününde, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün isim babası olduğu Cumhuriyet gazetesi yok sayılamaz” dedi.

Eklenme: 02 Kasım 2019 10:28 - Güncelleme: 02 Kasım 2019 10:31

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Bayraktutan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verilen önergede, şu soruları yöneltti:

“Ülkemizin ve dünyanın en köklü basın organlarından biri Cumhuriyet gazetesinin yayın müdürlerinin resepsiyona çağrılmamasının altında hangi gerekçeler yatmaktadır?

Cumhuriyet gazetesinin çizgisi ve yayın politikası Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki ilgilileri rahatsız mı etmektedir? Bu karar herhangi bir ‘talimat’ ile mi alınmıştır, bu kararı alan ilgililer kimlerdir? Haklarında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Herhangi bir soruşturma yok ise Cumhuriyetin ve Atatürk’ün ilkelerinin izinde yayın yapan Cumhuriyet gazetesine yapılan bu eylemi onayladığınız anlamına mı gelmektedir?”