MedyaFaresi MedyaFaresi

Fransız devlet televizyonunda Sarı Yelekler pankartına sansür: Defol git silindi

Fransız devlet kanalı France 3'ün yayınında, Sarı Yelekler protestocularının açtığı 'Macron defol' yazılı iki satırlı döviz sansürlendi. Pankartı üstte Macron yazılı, altta boş şekilde gösteren kanal, alay konusu haline gelince, 'insan hatası' açıklamasını getirdi.

Eklenme: 17 Aralık 2018 17:12 - Güncelleme: 17 Aralık 2018 17:17

France 3'ün cumartesi akşamı yayımladığı Sarı Yeleklerle ilgili bir haber programda kullanılan çok sayıda video ve fotoğraf içinde Fransız haber ajansı AFP'ye ait bir fotoğraf kanalın hışmına uğradı. 

Fotoğrafta cumartesi günü Paris'teki Opera binası önünde atlı polislerin kuşattığı göstericilerden biri Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a hitaben "Defol git" yazılı dövizi havaya kaldırmış halde görülüyor.

SADECE TEK BİR YER 'RÖTUŞLANDI'

France 3'ün programında arka fona devasa şekilde açılan fotoğrafta her şey aynıydı, bir ayrıntı hariç, sloganın 'defol' bölümü gizemli şekilde ortadan kaybolmuştu.

Bu komik manzara gözlerden kaçmazken Orwellyan tarzda sansür suçlamalarını beraberinde getirdi.

FRANCE 3: HATANIN KAYNAĞINI BULDUK

Fransız devlet kanalı, sansür gibi bir amaçlarının olmadığını, insan hatasından kaynaklanan bir karışıklık olduğunu savundu.

France 3'ün Twitter hesabından fotoğrafın orjinal hali paylaşılarak "Geçen gece sloganı saklamak gibi bir niyet yoktu. Bunun kaynağını bulduk. Bir daha olmayacak" açıklaması yapıldı.

VIVE MACRON!'

Ama alay fırtınası dinmedi. Bazı sosyal medya kullanıcıları fotoğrafı Fransız devlet kanalı için daha da düzeltti: "Çok yaşa Macron!"

BENALLA'NIN ELİ Mİ?

"Fotoğrafa el atan kim olabilir" sorusunun cevabı olarak ilk akla gelen Macron'un 1 Mayıs'ta kafasına polis kaskı geçirip göstericileri döverken yakalanan ve görevden uzaklaştırılan eski yakın koruması Alexandre Benalla oldu.

Bir kullanıcı, Benalla'yı başında polis kaskıyla montaj odasında oturmuş "Macron defol git" dövizini silerken 'yakaladı'.

(SPUTNIK)