MedyaFaresi MedyaFaresi

FLAŞ!!! FLAŞ!!! FLAŞ!!! Yeni YÖK Başkanı belli oldu? Abdullah Gül yeni YÖK Başkanını atadı!!!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görevi sona eren Erdoğan Teziç'in ardından YÖK Başkanlığına, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ı atadı. Peki Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan kimdir?

Eklenme: 10 Aralık 2007 09:43 - Güncelleme: 30 Mart 2016 16:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görevi sona eren Erdoğan Teziç'in ardından YÖK Başkanlığına, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ı atadı. 

YÖK'ün kuruluşundan bu zamana 5. Başkanı olan Yusuf Ziya Özcan Kimdir? 

Prof. Özcan, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve ODTÜ'de sosyolog olarak görev yapıyordu.
 
Özcan, aynı zamanda Ankara merkezli düşünce araştırma kuruluşu olan U.S.A.K.'ın (Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu) Bilim ve Danışma Kurulu Başkanı ve UHP'nin (Uluslararası Hukuk ve Politika dergisi) Yazı Kurulu üyesi.
 
Prof. Özcan lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde tamamladı. Prof. Özcan yine aynı alanda yüksek lisans ve doktora eğitimini de ABD'deki Chicago Üniversitesi'nde yaptı.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan çok sayıda kitap ve makalenin yazarıdır.

EŞİ KIVILCIM METİN

Öğrencilerinin anlattıklarına göre, Özcan'ın Bilkent'te hoca olan eşi Kıvılcım Metin ODTÜ'ye yaptığı ziyaretler sırasında kendisini tanımayan güvenlik görevlilerine hiç bir zaman forsunu kullanmazdı. Kıvılcım Metin, 2 sene boyunca Bilkent kapısından girerken "Yusuf Ziya hocayla tez hazırlıyorum kendisini görmem lazım" şeklinde girmiş. Bu mütevazi tavır karşısında öğrencileri Özcan çifti için Ekşi Sözlüğe " Helal Sana" diye yazmışlar.

YÖK Başkanlığı'na 8 Aralık 2003 tarihinde atanan Prof. Dr. Erdoğan Teziç, görev süresini 8 Aralık'ta tamamlamıştı.

Etiketler : YÖK Başkanı