MedyaFaresi MedyaFaresi

Flaş!!! Flaş!!! Flaş!!! Bu bir intikam operasyonudur!!! Baykal açıklama yapıyor!!!

CHP Lideri Deniz Baykal, CHP Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulunuyor. İşte konuşmasından satır başları.

Eklenme: 07 Ocak 2009 17:31 - Güncelleme: 05 Mart 2016 10:56

- Bugün yine bu köklü dönüşümü açıkça ortaya koyan bir takım gözaltılara tanık olduk. Türkiye tarihi bir virajı dönüyor. Bir süreden beridir yaşadığımız olayların bizi yeni bir aşamaya getirdiğini görüyoruz.

- Karşı karşıya bulunduğumuz durum bizi hukuki bir dava ile değil siyasi bir dava ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğiyle yüzleştiriyor. Önümüzdeki tablonun siyasi bir davayı ortaya koyduğunu ifade etmiştim.

- Bugün geldiğimiz noktada bu teşhisin doğru olduğu ortaya çıkmıştır. Bu davada yasanın uygulanamsının gerekleri değil, yasayı kullanarak siyasi hesaplaşmanın yöntemi uygulanmaktadır.

- Humeyni öncesi Humeyni öncesi, Hitler öncesi Hitler sonrasında bu tablo oluşur. Birden bire toplumun ilkeleri saygın insanalrı yer değiştirirler. Şimdi yine böyle bir manzara ile karşı karşıyayız. Açıkça görünüyor ki siyasi hesaplaşmayı yerine getirmek amaçlanmaktadır. Bir siyasi intikam arayışı söz konusudur.

- Sen madem dün bunları yaptın bunları senin yanında bırakmayız bunun hesabını gün gelir sorarız anlayışı maalesef yürürlüktedir. Bu bir intikam operasyonudur, bir hesaplaşma söz konusudur.

- Buradaki uygulama demokratik bir uygulama değildir. Hukuki uygun değildir. Uluslar arası hukuki standartlarına, Türkiye Anayasası'na uygun bir uygulama değildir. Türkiye bir kez daha kanun ile hukuk arasındaki derin farklılığını görmek zorunda kalmıştır.

- Parsel parsel adalet olmaz adalet bir bütündür. Dalga dalga başı belli değil sonu belli değil aşama aşama tutuklamalarla bir dava ve hukuk yerine getirilmez, bir siyasi hesaplaşma sürdürülür. Bugün maalesef yaşanan da budur.

- Bu hesap gözaltına alınanlardan değil, onların temsil ettiği ilkelerden soruluyor. Bu şahsi bir hesaplaşma değildir, cumhuriyet ve onun temel ilkeleriyle değerleriyle hesaplaşılmaktadır.

- Cumhuriyete sahip çıkanlardan hesap sorulmak istenmektedir.  Bu çaba çok ince bir siyasi planlamayla götürülüyor.

- Hukukun icabı değil siyasetin icabı yerine getiriliyor. Gözaltına alınanların ilk soruşturması sırasında elde edilen bilgiler doğruymuş gibi medyaya manşet yapılırken bu uygulanıyor. Amacın siyasi olduğu açık bir gerçektir.

- Bu davanın içinde yer alan toplumun saygın isimlerden hesap sormanın yanı sıra, çeşitli mafya ilişkileri içinde olan insanları aynı sepete koyup onları harcama planı birlikte götürülüyor.

- Bu dava niçin özel bir mahkemede yargılama gerçekleştiriliyor? Eğer sadece mafya ilişkileri dolayısıyla Türkiye'de çok normal mahkemeler var oraya götürülebilirdi. Türkiye'de mafya olağanüstü önlemler alınması gereken bir noktada değil. Bu ilgi, bu anlayış, Silivri düzeni, o mafya ilişkileri içinde yer alan insanlardan dolayı mı yoksa toplumdaki değerli kişiler açısından bir ihtimam gösterilmektedir.

Bu davanın arkasında iktidar vardır. Cumhurbaşkanı Başbakan böyle bir davanın gelmekte olduğunu çok önceden söylemiştir. Daha sonra bu davanın nasıl gelişeceği haberlerini de onlar aktarmıştır.

- O nedenle bu davanın arkasında hiç kuşu yok iktidar vardır. Herkese içinden geçmekte olduğumuz bu dönemde bir şey söylemek istiyorum.

- Bu gidiş iyi bir gidiş değildir. Hepimiz bu konuyu içimizde çok özel bir sorumluluk duygusu içerisinde değerlendirmeliyiz. Bu gidişin sonu da iyi değildir. Hiçbir demokrasi de böyle bir tablo ortaya çıkmaz. Bu projeyi yapanlar,uygulayanlar ve sessizce izleyenler için iyi bir gidiş değildir. Bir anlamda Türkiye'ye bir alarm vermek istiyorum.

- Herkes durumu yeniden değerlendirmelidir. Herkes kendine sormalıdır. Bu durum karşısında üzerime düşeni yapıyor muyum, yapmıyor muyum diye.

- Türkiye bir ekonomik kriz ortamında yaşıyor. İşsizlik ve yolsuzluklar bu iktidarı kuşatıyor. Böyle bir tablo içinde, gündemi böyle bir açılımla böyle kolektif tutuklamalarla değiştirerek rahatlama imkanına sahip değildir. Ekonomik kriz, işsizlik, yolsuzluklar bu iktidarı takip edecektir.

- Böyle gösterişli tutuklamalarda bunların ört bas edilmesine hiçbirimiz göz yummayacağız. 

Etiketler : Deniz Baykal