MedyaFaresi MedyaFaresi

FLAŞ!!! ABD İstanbul Başkonsolosluğu önünde polise silahlı saldırı!!!

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İstanbul Başkonsolosluğu önünde polis ekiplerine silahlı saldırı meydana geldi. 4 polis yaralandı bir saldırganın olay yerinde meydana gelen çatışmada öldürüldüğü öğrenildi...

Eklenme: 09 Temmuz 2008 11:20 - Güncelleme: 21 Şubat 2016 13:42

İŞTE DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

- Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İstanbul Başkonsolosluğu önünde polis ekiplerine silahlı saldırı meydana geldi. Telsiz anonslarından saldırıyı beyaz renkli Kongo marka otomobilde bulunan 3 kişinin gerçekleştirdiği anons edildi. İlerleyen dakikalarda çıkan çatışmada 4 polisin yaralandığı ve 3 saldırganın öldürüldüğü öğrenildi.

- Saldırının halkın da kullandığı ana giriş yolunda meydana geldiği belirtiliyor. Tererle Mücadele ve Asayiş ekipleri olay yerine geldi. Yerde yatanların üzerinde üniforma olmadığı öğrenildi. Olay yerine çok sayıda ambulans gönderildi.

- Edinilen bilgiye göre olay saat 11.15 sıralarında beyaz renkli Kango marka otomobil ile konsolosluk önüne gelen silahlı 3 saldırgan, nokta görevi yapan polislere ateş açtı. Polislerin de karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Silahlı çatışmada konsolosluk önünde 3 kişinin hayatını kaybettiği, bu kişilerin silahlı saldırgan olduğu öğrenildi. Ayrıca çatışmada yaralanan 4 kişi de hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

- ABD Başkonsolosluğunun önünde görevli polislere yapılan saldırıda dört kişinin öldüğü bildirildi. NTV canlı yayınına bağlanan bir görgü tanığı, konsolosluğun önündeki polis kulübesinin yanında yerde dört ceset bulunduğunu söyledi. Çatışmanın 7-8 dakika sürdüğünü söyledi.

- İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, polise saldırının yaşandığı ABD Başkonsolosluğu'nun önüne geldi. Olay yerinde polislerden bilgi alan Cerrahoğlu'nun görgü tanıklarıyla konuştuğu görüldü. Bu arada saldırganların kimlik tesbiti yapılıyor. Yaralı polisler de hastaneye kaldırıldı.

- İstanbul Valisi Muammer Güler, ABD Başkonsolosluğu'nun önüne geldi. Güler, olay yerinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'tan bilgi alıyor.

- ABD Başkonsolosluğu'nun önünde vize almak isteyen vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Olayda vize almak isteyen vatandaşların içerde olması nedeniyle bir yaralanmanın söz konusu olmadığı bildirilrdi. Polis olay yerinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Hastaneye kaldırılan bir polis memurunun şehit olduğu bildiriliyor.

- ABD Başkonsolosluğu'nun önünde bulunan polis noktasına yapılan saldırının 11.05'te gerçekleştiği bildirildi. Görgü tanıklarına göre beyaz Doblo bir araçtan inen üç saldırgan ellerinde bulunan tabancalarla polis kulübesine saldırdı. Polisler ile saldırganlar arasında silahlı çatışma 8-10 dakika sürdü. Olayda saldırganların öldürüldüğü bildirildi. Resmi makamlar, olay yerindeki ölü ve yaralı sayısını henüz teyit etmediler.

- Görgü tanığı bir kişi saldırıyı düzenleyenlerin mont ve kazaklarla olay yerine geldiğini söyledi. Saldırganların aracının hemen önlerinde durduğunu ve ellerindeki silahları bellerine koyduklarını, o sırada polislerin kulübenin içinde olduklarını söyledi. Saldırganlardan birisinin kulübe önündeki polisin kafasına sıktığını söyledi.

- İstinye Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ercan Özgül, hastaneye getirilen iki polisin şehit olduğunu açıkladı. Şehit polis Memurlarının kimlikleri belli oldu. Polis memurlarının isimleri: Mehmet Saçaklıoğlu, Erdal Öztaç

- ABD Başkonsoloslu önünde silahlı saldırıda El Kaide ile DHKP-C terör örgütünün gerçekleştirdiği ihtimali üzerinde duruluyor. Saldırıyı 4 kişinin gerçekleştirdiği, 3 teröristin öldürüldüğü ve 1 teröristin ise olay yerine geldikleri Ford Focus marka araç ile kaçtığı tespit edildi. Öte yandan, 3 polis memurunun yaralanarak hastaneye kaldırıldığı ve 2 polis memurunun şehit olduğu belirtildi. Olay yerine giden çok sayıdaki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin kapsamlı araştırma yaptıkları ve kaçan aracı yakalamak için geniş çaplı operasyon başlattığı öğrenildi. Polisin ilk izlenimlerine göre saldırıyı ağırlıklı olarak El Kaide terör örgütünden şüphelendiği bildirildi. Saldırıyı gerçekleştiren ve çatışmada öldürülen teröristlerden bir tanesinin sakallı olduğu tespit edildi. Polis ayrıca, çökme aşamasına gelen DHKP-C terör örgütünün de bu eylemi ses getirmek amacıyla yapmış olabileceği ihtimalini de değerlendiriyor. Öte yandan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Turan Çolakkadı da 2 savcı ile birlikte olay yerine giderek inceleme yapacak. Çolakkadı, terörist saldırı olmasının kesinleşmesi üzerine soruşturma başlatacak.

Etiketler : Polis saldırı