MedyaFaresi MedyaFaresi

Financial Times'tan şok iddia! ABD Türkiye'ye ültimatom verdi!

Bugünkü Financial Times'ın manşeti, \"Amerika Birleşik Devletleri, silah anlaşması konusunda Türkiye'ye ültimatom veriyor\".

Eklenme: 16 Ağustos 2010 09:47 - Güncelleme: 28 Mart 2016 17:44
ABD Başkanı Barack Obama'dan Recep Tayyip Erdoğan'a silah ültimatomu geldi. Obama İran ve İsrail ilişkilerini konusunda Türkiye'yi uyardı.

Financial Times'taki haber, gazetenin Washington muhabiri Daniel Dombey'in imzasını taşıyor.

Habere göre Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Haziran ayında Kanada'nın Toronto kentindeki G20 Zirvesi sırasında görüştüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, Türkiye'nin İsrail ve İran'a karşı farklı tavrından dolayı uyarmış.

Obama, Erdoğan'a, "Türkiye'nin bu iki ülkeyle ilgili politikasını değiştirmediği sürece, Amerika'dan satın almak istediği silahları edinme şansının az olduğunu" söylemiş.

Financial Times, Obama'nın Erdoğan'a uyarısının çok önemli olduğunu zira Ankara'nın ABD'den insansız hava aracı, özellikle de füze de taşıyabilen Reaper'lardan almak istediğini belirtiyor.

Gazeteye göre Türkiye, Amerikan ordusu 2011 sonunda Irak'tan çekildikten sonra, PKK'ya saldırı düzenlemek için bu araçları satın almak istiyor.

Financial Times, Amerikan yasaları gereği, ABD Yönetimi'nin, Türkiye gibi NATO müttefiklerine büyük miktarda silah satmadan 15 gün önce Kongre'yi bilgilendirmesi gerektiğini hatırlatıyor.

Gazeteye göre, Kongre satışları önleyecek bir yasayı onaylamadıkça, teknik olarak silah satışlarının tamamlanması mümkün; ancak Kongre'deki bir direniş de, ABD yönetimini siyasî bakımdan popüler olmayan satışlardan vazgeçmeye itebilir.

BBC Türkçe