MedyaFaresi MedyaFaresi

Financial Times operasyonun arkasındaki ismi açıkladı

Financial Times, "Soruşturmasının arka perdesinde kökleri İslam'da olan AK Parti ile Gülen hareketi arasındaki keskin biçimde artan gerilimin bulunduğunu" öne sürdü.

Eklenme: 17 Aralık 2013 18:21 - Güncelleme: 21 Kasım 2015 22:02

Türkiye'de düzenlenen yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yurt dışındaki yankıları sürüyor. Operasyon kapsamında önde gelen işadamlarının sorgulandığına dikkat çeken Financial Times, "Yapı projeleri Türkiye'de hem siyasi hem de iş faaliyetinin odağında" diye yazdı.
Gazete, haberinde iktidar partisi ile Gülen hareketi arasındaki "çatışmanın dış gözlemcileri şaşırttığını" da kaydetti.

Ekonomi gazetesi Financial Times, operasyon sırasında önde gelen işdamları ve bakanların oğullarının da gözaltına alındığını vurguladığı haberinde operasyonun yerli yorumcularca Erdoğan hükümeti ile Gülen hareketi arasındaki "çatlağa" bağlandığını anlattı.

"Yapı projeleri Türkiye'de hem siyasi hem de iş aktivitesinin odağında" diyen gazete, şunları da yazdı:
"Soruşturmanın arka perdesinde kökleri İslam'da olan AK Partisi ile, eleştirenlerin ve bazı AK Partililerinin bile başta polis, yargı ve savcılıklar gibi Türkiye'nin kurumlarına sızdığını söyledikleri Fethullah Gülen hareketi arasındaki keskin biçimde artan gerilimi var."

FT, operasyonu yürütenlerin arasında Gülencilerin büyük destek verdikleri Ergenekon soruşturmasının başlıca savcısı olarak nitelediği Zekeriya Öz'ün bulunduğu haberlerine dikkat çekerek iktidar partisi ile Gülen hareketi arasındaki "Çatışmanın dış gözlemcileri şaşırttığını" da kaydetti.