MedyaFaresi MedyaFaresi

Financial Times: Erdoğan'ın oynadığı siyasi kumar geri tepti

Tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin sonuçları, dünya basınında yer almaya başladı.

Eklenme: 23 Haziran 2019 23:01 - Güncelleme: 23 Haziran 2019 23:03

31 Mart'ta mazbatası elinden alınan Ekrem İmamoğlu yine İBB Başkanı oldu. Dünya basını haberi böyle duyurdu;

Ekonomi gazetesi Financial Times, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "siyasi bir kumar oynadığın"ı ve bunun "geri teptiğini" yazdı. AKP'li siyasetçilerin yıllarca takipçilerine, "İstanbul'u kaybetmek Türkiye'yi kaybetmektir" dediğini hatırlatan FT, seçimleri "ikinci kez kaybetmenin" Erdoğan'a büyük bir darbe olduğunu yazdı.

Britanya'nın önde gelen gazetelerinden The Guardian, sonuçların Erdoğan için "utanç verici" olduğunu yazdı. The Guardian'dan Bethan McKernan, "sonuçların Erdoğan'ın ülkedeki siyasi gücü hakkında büyük sonuçları olacağını" ifade etti.

CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun resmi olmayan sonuçlara göre büyük bir farkla ikinci kez kazandığı seçimin sonuçlarını dünyanın en büyük haber ajansından Reuters takipçileri ve üyeleriyle paylaştı. Reuters sandıkların %95'i açılmışken yayıma sunduğu haberde AKP adayı Binali Yıldırım'ın sözlerine yer verdi.

Reuters, bu seçimin Türkiye’nin demokrasisi için bir test niteliği taşıdığını yazdı. Haberde “Bu seçim için büyük bir kampanya hazırlayan ve son 25 yıldır partisiyle şehri yönetiyor olan Erdoğan için seçimde kaybeden taraf olmak, büyük bir şok etkisi yaratır” cümlesi yer aldı.

ABD'nin önde gelen ekonomi gazetelerinden The Wall Street Journal, resmi olmayan sonuçlara göre İmamoğlu'nun kazanmasını üyelerine "Flaş haber" olarak e-posta atarak duyurdu.

En Çok Okunan Haberler